V případu nemocného ruského podnikatele Aleksanjana bylo dosaženo průlomu

Moskva - Zásadního průlomu se dnes podařilo dosáhnout během soudního líčení s někdejším výkonným viceprezidentem ruského ropného gigantu Jukos Vasilijem Aleksanjanem. Jak ve Studiu ČT24 uvedl moskevský zpravodaj České televize Josef Pazderka, k soudu byl doručen dokument, v němž ředitel vazební věznice Matrosskaja tišina potvrdil, že Aleksanjan trpí závažnou nemocí AIDS a dalšími chorobami, které vyžadují zvláštní léčení. Aleksanjan by tak mohl být propuštěn do speciálního léčebného zařízení. Moskevský soud líčení přerušil a vrátí se k němu ve středu.

Jeden z moskevských odvolacích soudů předtím Aleksanjanovu žádost o nemocniční léčbu opakovaně zamítl, protože obhajoba prý neprokázala, že by byl smrtelně nemocen.

Prokuratura Aleksanjanova viní z praní špinavých peněz a neplacení daní. Jeho případ je jednou z několika kauz, s jejichž pomocí ruský stát v minulých letech zlikvidoval nejvýznamnější z ropných společností, nad nimiž neměl bezprostřední kontrolu. Ve vězení tehdy skončili i majitel Jukosu Michail Chodorkovskij a jeho blízký spolupracovník Platon Lebeděv.

Platon Lebeděv se nechal z věznice na severu Ruska, kde si odpykává svůj trest, slyšet, že změní výpovědi a podepíše se pod všechna obvinění proti němu vznesená, pokud bude Aleksanjanovi umožněno opustit vazbu a jít se léčit. Chodorkovskij zase kvůli nynějšímu případu ve vězení zahájil hladovku. Ozval se i ruský ombudsman a další politici, petici na Aleksanjanovu podporu podepsali i představitelé ruského společenského života. Evropský soud pro lidská práva už třikrát žádal Rusko, aby vězni umožnilo léčbu na specializované klinice, ale nikdy se nic nezměnilo. Pazderka nynější průlom během soudního líčení označil za jeden z mála úspěchů ruské občanské společnosti.

Fakt, že Aleksanjan trpí chorobou AIDS, vyšel najevo letos v lednu při projednávání jednoho z odvolání u Nejvyššího soudu Ruské federace. Aleksanjanovi právníci tvrdí, že případ má souvislost s blížícími se ruskými prezidentskými volbami. Podle právníků dalších vysokých představitelů bývalého koncernu Jukos jde o politicky motivovanou kauzu, mající zlikvidovat významnou obchodní strukturu, jejíž vedení bylo kritické k prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho politice.