V Číně začal nový rok likvidací následků sněhové kalamity

Peking - Na většině území Číny se daří odstraňovat následky kalamity způsobené sněhovými bouřemi a mrazem. Obnovil se provoz na železnici i v letecké dopravě, obnoveny byly i dodávky pitné vody. Energetici pracují na opravě zničených elektrických stožárů. I přesto ale statisíce Číňanů oslavovaly v noci na dnešek příchod nového roku ve znamení myši potmě nebo při svíčkách. Některé oblasti v Číně jsou totiž stále odříznuty od světa.

Nejenže lidé nemají elektřinu a vodu, ale do některých míst, například v provincii Chu-nan, se nedá ani dojet. Na venkově se tým energetiků snaží odstraňovat následky sněhové kalamity. Jejich práci ale komplikuje těžká dostupnost některých míst, kam se nedostane technika. Lidé se tak musejí spoléhat na vlastní síly, veškerý materiál na výstavbu nových elektrických stožárů nosí technici sami.

Vláda poslala do problémových oblastí statisíce vojáků. V Číně platí i omezení, která mají pomoci k tomu, aby se země vyrovnala s nedostatkem elektřiny. S tou se teď proto šetří. Veřejná místa jako například restaurace mají otevřeno jen do devíti do večera, nesmí se zbytečně rozsvěcet nebo pouštět reklamní neony.

Nový rok v Číně tedy nezačal zrovna šťastně, mnoho lidí uvízlo o svátcích na cestě za příbuznými. I když železniční i letecká doprava po týdenním výpadku před začátkem roku opět začala fungovat, nedostali se lidé pracující daleko od domovů ke svým rodinám. Další miliony Číňanů cestování o svátcích raději vzdaly.

Meteorologická předpověď je ale pozitivní. Na většině území Číny dnes bylo jasné počasí, stouply teploty a na jihu země začala díky tomu obleva. Meteorologové také zrušili varování před mrazem a sněhovými bouřemi.

Zdá se tedy, že nový rok ve znamení myši by neměl být podle slov sinoložky Zlaty Černé pro Číňany tak dramatický jako jeho první dny. „Myš je takové zvíře, za jehož vlády by během roku nemělo docházet k velkým událostem,“ řekla Černá. Číňané se už po tisíciletí řídí dvanáctiletým kalendářním cyklem, který se vypočítává podle oběhu Jupitera kolem Slunce. O vládu se v cyklu dělí dvanáct symbolických zvířat.