Lavina v Tatrách zavalila čtyři Čechy, všichni byli zachráněni

Vysoké Tatry (Slovensko) - Čtyři české horolezce dnes
zasypala lavina ve Vysokých Tatrách, ale všechny se podařilo zachránit. Tři muži se dokázali vyprostit sami a poté zachránili svou zasypanou kolegyni. Ta byla hospitalizovaná s prochladnutím, ostatní nebyli zraněni, řekl ČTK Michal Kriššák z Horské záchranné služby. Dřívější zprávy hovořily jen o dvou zavalených.

Lavina spadla kolem poledne v Malé zmrzlé dolině a nejspíš ji vyvolali
samotní horolezci, uvedl Kriššák. Záchrannou akci za účasti 15 záchranářů a šesti lavinových psů podle něj komplikovala mlha a těžko přístupný terén. Záchranáře na místo přepravil vrtulník, ale z místa odešli po svých.

Horolezkyni museli záchranáři nejdříve spustit lanem z výšky 110 metrů k Zelenému plesu, odkud ji dopravili sněžným skútrem do bezpečí. Ostatní
čeští horolezci prý nakonec odešli sami na svou horskou chatu.

Žena zůstala pod sněhem asi půl hodiny. „Aby člověk přežil třicet minut pod lavinou, musí mít velké štěstí, potřebuje totiž vzduchovou bublinu,“ poznamenal představitel Horské záchranné služby.

Jana Bujňáková z Operačního střediska Horské záchranné služby upřesnila, že podchlazená žena byla hospitalizovaná v Popradu a že jiné zranění neutrpěla.

V posledních týdnech bylo v Tatrách většinou jen mírné nebezpečí sesuvu lavin. Poslední velké neštěstí se stalo na Silvestra v roce 2005, kdy lavina v západotatranských Roháčích usmrtila sedm Čechů.