Republikán Romney odstoupil z boje o Bílý dům

Washington - Uchazeč o republikánskou kandidaturu na funkci amerického prezidenta Mitt Romney dnes zastavil svoji kampaň. Kandidátem republikánů pro prezidentské volby v listopadu tak bude takřka s určitostí arizonský senátor John McCain.

„Kdybych pokračoval ve své kampani až do nominačního sjezdu,… usnadnil bych vítězství (demokratických) senátorů Hillary Clintonové nebo Baracka Obamy,“ řekl šedesátiletý Romney na konferenci republikánských konzervativců ve Washingtonu.

Romney své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Spojené státy jsou ve válce s terorismem a oba demokratičtí kandidáti - Obama i Clintonová - hodlají v této válce podle něj kapitulovat. „Cítím, že bych měl nyní ustoupit stranou - ve prospěch strany a naší země,“ řekl.

Romney ve své řeči ale McCaina nepodpořil. Oba se v posledních týdnech několikrát střetli kvůli tomu, že McCain není údajně dostatečně konzervativní. „Nesouhlasím se senátorem McCainem v řadě otázek, ale souhlasím s ním, že je třeba udělat vše pro úspěch v Iráku, pro nalezení a popravení Usámy bin Ládina a pro likvidaci al-Káidy a terorismu,“ prohlásil.

Vedle jasného favorita McCaina tak zůstává v táboře republikánů ve hře již jen bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee. Po superúterý tento týden měl McCain na kontě 707 volitelů, zatímco Romney 294 a Huckabee 195. K získání republikánské nominace jich je zapotřebí 1191.

Oproti McCainovi, který vyhrál zatím ve 13 státech, získal Romney jen 11 států. Vesměs šlo ale o málo lidnaté státy s menším počtem delegátů. O přerozdělení Romneyho delegátů mezi zbývající dva republikánské kandidáty rozhodnou stranické organizace.

Romney, který se snažil vymezovat jako konzervativní alternativa k McCainovi, vložil do kampaně nejvíce peněz ze všech republikánských kandidátů, nejméně 40 milionů dolarů z vlastních zdrojů. Přesto se mu nepodařilo zvítězit v klíčových volbách na začátku nominačního procesu: v Iowě prohrál s Huckabeem a v New Hampshire s McCainem.

McCainovi často Romney vyčítal, že stojí „mimo hlavní proud konzervativního politického myšlení“. Poukazoval na jeho umírněné postoje vůči nezákonné imigraci i na jeho hlasování proti daňovým škrtům velkých korporací. Upozorňoval také, že jeho protivníkovi scházejí manažerské zkušenosti na ekonomickém poli. McCain v poslední době přidal na důrazu, když soustavně opakoval, že Romney mění názory podle politické situace, mimo jiné na potraty a na otázku prodeje a držení zbraní, a že údajně schvaloval stanovení termínu pro odchod Američanů z Iráku.

Republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney
Republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney