Laviny v Kašmíru zabily 20 lidí, stovky donutily k evakuaci

Šrínagar (Indie) - Přinejmenším 20 lidí zahynulo při dnešních lavinách v indické části Kašmíru, dalších deset úřady pohřešují. Informoval o tom server BBC News. Stovky obyvatel zasažených oblastí přinutily bezpečnostní složky k evakuaci ze sněhem zavalených domovů.

Mezi mrtvými jsou i dvě téměř celé rodiny, jejichž domy pohřbil sníh. Ve svazovém státě Džammú a Kašmír lavina zavalila vesnici a pod sněhem zahynulo šest členů jedné rodiny. Záchranářům se z trosek podařilo vyprostit pouze dvouletou holčičku. Sesuv bílé masy ve vesnici Peth Halan ve stejném státě zničil rodinný dům se sedmi obyvateli, z nichž se zachránil pouze malý chlapec. 

Členové bezpečnostních složek zachránili přes 30 lidí z vesnice jižně od Šrínagaru, letního hlavního města Džammú a Kašmíru, kde lavina smetla osm domů. Při záchranných operacích, které pokračují už od čtvrtka rovněž zemřel jeden voják a dva civilní spolupracovníci armády.

Ve státě Džammú a Kašmír napadlo za poslední týden až 3,3 metru sněhu, který přerušil jediné dálniční spojení horských oblastí se zimním hlavním městem Džammú. Na cestě uvízly desítky nákladních vozů a autobusů. Podle úřadů v postiženém regionu však zatím nehrozí nedostatek základních potravin a surovin.

Úřady se nyní obávají především ohlášeného oteplení, které by mohlo
způsobit další laviny. Armáda a policie proto evakuovaly z vesnic v postižených oblastech stovky lidí. Ti jsou v současnosti v nouzových přístřešcích ve školách v oblastech, kde je riziko lavin menší.