Na konferenci v Mnichově Gates varoval před rozpadem NATO

Mnichov - Druhým dnem pokračuje v Mnichově konference o bezpečnostní politice. Dnes zde vystoupil americký ministr obrany Robert Gates. Ve svém projevu varoval před rozpadem NATO, které by prý mohlo nastat, pokud se některé evropské státy nebudou podílet na misi v Afghánistánu. Ruský vicepremiér Sergej Ivanov požadoval dnes v Mnichově po USA novou mezinárodní smlouvu o omezení strategických zbraní a ubezpečil účastníky akce, že stále sílící a bohatnoucí Rusko nepředstavuje pro svět žádnou bezepčnostní hrozbu.

Gates dnes v Mnichově komentoval nasazení jednotek NATO v Afghánistánu. „Nesmíme se stát dvouvrstvou aliancí, v níž jsou tací, kteří chtějí bojovat, a ti, co ne,“ uvedl Gates. Narážel tak na neochotu některých evropských zemí posilovat jednotky v Afghánistánu. „Takový vývoj, se všemi jeho dopady na mezinárodní bezpečnost, povede k rozpadu aliance,“ varoval. 
   
Ruský místopředseda vlády Sergej Ivanov se při svém dnešním vystoupení na konferenci v Mnichově soustředil na celosvětový problém zbrojení. Ivanov vznesl požadavek na Spojené státy, aby nahradily starou dohodu o zbrojení z dob studené války novou mezinárodní smlouvou.
 
V Mnichově jedná už druhý den 350 odborníků a politiků o bezpečnostní politice. V pátek a v sobotu se řešila nezávislost Kosova, protiraketová základna v Polsku, boj Turecka s kurdskými povstalci nebo rozšíření Severoatlantické aliance o balkánské státy.

Ruský vicepremiér Sergej Ivanov na konferenci v Mnichově
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24