Záchranáři pořádají v Alpách lavinový kurz

Oberstdorf - Pod lavinou v Alpách zahyne každý rok asi 100 lidí. Letos už záchranáři z Německa a Rakouska hlásí na třicet obětí. Na jihu Alp i dnes platil třetí stupeň lavinového nebezpečí. Nyní pořádají záchranáři lavinový kurz v horách nad bavorským Oberstdorfem.

Lékař a záchranář Peter Ehry zná smutné i šťastné příběhy. Předloni na Silvestra si manželé vyrazili na túru bez vybavení a zkušeností. Ženu strhla lavina do úzké průrvy. Zachránili ji, i když byla pod sněhem asi hodinu. To je ale výjimka. Jen ten, koho zachrání do 15 minut má skutečnou šanci přežít. Sníh tělo sevře jako beton. Oběť nejčastěji zmrzne nebo se udusí.
 
Svědkové laviny by proto měli zasáhnout ještě před příchodem horské služby, pokud vědí jak. Proto teď záchranáři nabízejí kurz, který poskytuje jeho účastníkům praktický návod, jak pomáhat lidem, zavaleným lavinou. „Je to užitečné. Už nám ukázali, jak zacházet s technikou, jak dávat první pomoc, nebo jak nespustit lavin,“ chválí kurz jedna z jeho účastnic.
 
Rozeznat zasypaného člověka od kmene či kamení chce praxi a svaly. Kdo opouští sjezdovku, měl by být v dobré kondici. Dobré je také si přibalit pár věcí - např. skládací sondu, lopatku a takzvaný pípák.