ČR je ve sporu s EU ohledně víz do USA, píše britský list The Guardian

Brusel - Evropská unie si přeje, aby členské země EU usilující o bezvízový styk se Spojenými státy postupovaly společně, a neplnily některé americké požadavky, které jsou pro unii nepřijatelné. Zatímco Češi spěchají podepsat memorandum o podmínkách budoucího bezvízového styku se Spojenými státy, Brusel vyzývá k pomalejšímu tempu, napsal dnes britský deník The Guardian.

Jeden vysoký činitel EU řekl listu, že Američané by se mohli pokusit získat jednoho „nedočkavce“, který na jejich podmínky přistoupí, a pak ho použít jako bič na ostatní členské státy. Tímto nedočkavcem by podle listu mohla být Česká republika.

Minulý týden o záležitosti jednal v Praze Richard Barth a český vicepremiér Alexandr Vondra po rozhovorech řekl, že Češi chtějí podepsat memorandum na jaře. „EU pro nás v záležitosti víz neudělala nic,“ cituje Guardian Vondru. „V minulosti nebyla žádná pomoc, žádná solidarita. Je v našem zájmu postoupit. Nemůžeme jen čekat a nedělat nic. Musíme konat v zájmu našich občanů.“

Podle bruselské zpravodajky ČT Barbory Šámalové starým členským zemím EU, jejichž občané už bezvízový styk s USA mají, vadí podmínky, které chtějí Spojené státy s evropskými zeměmi vyjednat. Především jde o přítomnost amerického ozbrojeného strážce - tak zvaného leteckého maršála - na palubách všech linek z EU. Další podmínkou je povinnost všech cestujících elektronicky žádat o povolení ke vstupu do USA před tím, než vyrazí na cestu. Formálně sice nejde o vízum, ale procedura je podobná a trvala by několik dní.

USA vedle toho chtějí zvýšit objem osobních dat, která jim budou muset letecké společnosti poskytovat, včetně údajů o ukradených a ztracených pasech, doprovodu pasažérů a jejich rodinných příslušnících - i když do USA vůbec necestují - a data o cestujících na linkách, které sice vedou přes území USA, ale vůbec tam nepřistávají. Už nyní podle Šámalové dostávají Spojené státy od aerolinek o každém cestujícím 19 osobních dat.

Americké požadavky jsou v desetistránkovém návrhu memoranda, které chtějí USA vyjednat s každou členskou zemí zvlášť. Evropské úřady v Bruselu však naléhají, aby to členové EU nedělali a vyjednávali jako skupina. Američané zahájili jednání se 12 zeměmi unie, jejichž občané zatím pro vstup do USA potřebují víza. Unie si přeje jednat za všech 27 zemí, protože se obává, že by Washington mohl svým jednáním členské země rozdělit a vyvíjet tlak na státy, které by s podmínkami nesouhlasily. Jak dodala Šámalová, pro staré členské země jsou podmínky nevýhodné. Vedle České republiky je nyní podle The Guardian blízko podpisu memoranda i Řecko.

Jonathan Faull, který za komisi vyjednává s USA o těchto záležitostech, deníku řekl, že uvnitř unie existuje koordinační a konzultační proces. Evropským diplomatům připadají požadavky USA jako drakonické a způsob vyjednávání jako vydírání - Washington totiž uvádí, že pokud Evropané na jeho požadavky nepřistoupí, zruší jim bezvízový styk. V Bruselu se sice uvažuje, že pokud by USA pokračovaly v tlaku, bude komise prosazovat zrušení bezvízového styku pro občany USA, ale její činitelé předpokládají, že by členské vlády takový krok neschválily.