Juščenko: Ukrajina bude mít zákon zakazující základny NATO v zemi

Moskva - Ukrajinský prezident Juščenko dnes podle ruských médií uvedl, že se jeho země chystá schválit zákon, který by zakazoval zřízení základen Severoatlantické aliance na jejím území. Ukrajina přitom usiluje o členství v alianci. Před vstupem do aliance budou muset tento krok občané potvrdit v referendu. Včera se Juščenko setkal s Putinem. Ruský prezident varoval, že pokud se Ukrajina stane členem NATO, vyhrazuje si jeho země právo na odpovídající odvetné kroky. Nevyloučil, že by Rusko v takovém případě namířilo na Ukrajinu rakety.

Juščenko dal dnes podle ruských médií v Moskvě záruku, že Ukrajina nebude chtít na svém území základny NATO. „Pokud se ruská strana obává vojenských základen, pak je Ukrajina nikdy nezřídí. Jsme připraveni to zakotvit i ústavně,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Juščenko se dnes také zmínil, že o vstupu do aliance budou Ukrajinci rozhodovat v referendu. To podle jeho slov uspořádá Ukrajina „V pravý čas“ a dodal, že nemá cenu se vstupem pospíchat.

V ukrajinské ústavě je již zaneseno, že v zemi nemohou působit cizí vojenské jednotky. Jedinou výjimkou je přístav v Sevastopolu na Krymu, kde sídlí Černomořská flotila.

O případném členství Ukrajiny se bude jednat na plánované schůzce NATO v Bukurešti, která se bude konat letos v dubnu. Včera přijal pozvánku na tento summit i ruský prezident Putin.