Pákistánská policie zřejmě zná jméno vraha Bénazír Bhuttové

Islámábád - Pákistánská policie dnes oznámila průlom ve vyšetřování atentátu, při němž byla loni zavražděna opoziční politička Bénazír Bhuttová. Dva muži zadržení minulý týden se prý doznali, že ukrývali pachatele sebevražedného útoku jménem Bilal a dali mu vestu na trhaviny a revolver.

Hasnain Gul a Rifakat vypověděli, že u nich noc před útokem přespal Bilal i jeho komplic Ikramullah, který fungoval jako záložní útočník. Zadržení se prý také podle svých slov spolu s pachatelem nacházeli na místě činu. Jak dnes novinářům sdělil zástupce hlavního vyšetřovatele Abdul Madžíd, byl to právě Bilal, kdo vystřelil a pak odpálil nálože na svém těle. Ikramullah po útoku opustil město.
 
Gul policii řekl, že se chtěl přípravou atentátu na Bhuttovou pomstít za smrt svého blízkého přítele, který zahynul při loňském zásahu bezpečnostních sil na islámábádskou Červenou mešitu. Policie stále vyšetřuje možné spojení zadržených s radikálním hnutím Taliban a teroristickou síti Al-Káida. 
 
Bhuttová byla zavražděna 27. prosince v Rávalpindí, když opouštěla předvolební shromáždění. Její smrt vyvolala v Pákistánu vlnu násilností. Stoupenci Bhuttové ale vyšetřování zpochybňují a podezřívají z její smrti pákistánskou vládu. Volby v zemi byly posunuty ze začátku ledna na 18.února. Mluvčí pákistánské odnože Talibanu maulví Umar dnes oznámil, že Taliban nevyužije pákistánské parlamentní volby k útokům proti civilistům.

Bývalá pákistánská premiérka Bénazír Bhuttová, která zemřela 27. prosince 2007 po sebevražedném atentátu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24