V nouzi namíříme na ČR a Polsko rakety, řekl Putin na poslední výroční tiskovce

Moskva - Pokud to bude nezbytně nutné, Rusko namíří své rakety na případné objekty amerického protiraketového štítu v Polsku a Česku. Prohlásil to dnes v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin. Obranný systém podle něj bude ohrožovat ruské bezpečnostní zájmy. Připomněl také, že podle průzkumů je naprostá většina Čechů proti stavbě radaru na českém území.

„Kdo se ptal Čechů a Poláků, jestli na svém území tato zařízení chtějí? Kdo se jich ptal?“ prohlásil Putin na tiskové konferenci v Kremlu před více než třinácti stovkami ruských i zahraničních novinářů. Pro Putina je toto každoroční obří setkání s novináři sedmé a poslední - jeho druhé funkční období končí v květnu.

Novináři se na čtyřapůlhodinové tiskové konferenci žádné převratné novinky nedozvěděli, prezident často opakoval už známá stanoviska Kremlu. Hned v úvodu setkání se žurnalisty se Putin pochválil: „Chvílemi jsem se cítil jako otrok na galejích, dřel jsem od rána do večera.“ Odpovědí mu byl potlesk ruských novinářů, kteří byli mezi přítomnými zástupci médií ve většině.

Putin: Íránská hrozba neexistuje 

„Ve skutečnosti není proti komu se bránit. Íránské rakety přece neexistují. Každý to ví,“ odmítl na konferenci Putin znovu americké zdůvodnění vzniku protiraketového deštníku. Podle prezidenta bude obranný systém hlavně hrozbou pro Rusko. I proto se jeho země nebude obávat přijmout odvetné kroky, pokud budou v Polsku umístěna zařízení schopná neutralizovat ruské jaderné rakety.

Na dotazy novinářů, zda toto jednání není příliš agresivní, Putin odpověděl, že pouze chrání zájmy své země a že pocit agresivity Ruska je vytvářený uměle. Prezident také zdůraznil, že Rusko nenamíří své rakety na žádný stát, pokud to nebude nevyhnutelné. „Neplánujeme žádný konflikt se Západem a doufáme také, že žádný ani v budoucnu nevypukne,“ prohlásil Putin.

Putin dále uvedl, že Moskva je připravena navázat „pozitivní dialog“ s jakýmkoli příštím americkým prezidentem. „Budeme respektovat kohokoli, koho si ve volbě vyberou Američané, a budeme s ním spolupracovat - pokud to on sám bude chtít,“ řekl novinářům ruský prezident.

Na tiskové konferenci Putin zmínil i otázku uznání nezávislosti Kosova. Obvinil Západ, že používá v tomto případě dvojí metr - odtržení Kosova od Srbska prý podporuje, zároveň ale odmítá přijmout jiné separatistické požadavky, nechce například uznat severokyperský stát místní turecké komunity. Rusko si podle Putina už připravilo plán, jak na nezávislost Kosova reagovat.

Putin: Premiérem budu, když se Medveděv stane prezidentem

Na dotaz, zda si bude chtít prodloužit prezidentské funkční období, Putin odpověděl, že je to pro něj „absolutně nepřijatelné“, protože bude respektovat stávající ruské zákony. Putinova podpora mezi lidmi totiž dříve vedla jeho zastánce k myšlenkám na změnu ústavy, aby mohl stávající prezident ve funkci setrvat i třetí funkční období. Místo toho dnes Putin znovu podpořil prokremelského kandidáta Dmitrije Medveděva: „Věřím mu a nebudu se bát mu přenechat vedení země.“

Putin zároveň potvrdil, že je ochotný přijmout funkci premiéra, pokud bude splněno několik podmínek, a to například, že bude Medveděv zvolen prezidentem. Už dopředu se totiž v Rusku mluví o tandemu Putin-Medveděv, který bude pokračovat v politice nastolené Putinem. „Před konferencí jsem se ptal mluvčího Kremlu, jestli Putinovi není líto, že ta dnešní konference je poslední. Odpověděl mi, že tiskových konferencí bude ze strany současného prezidenta ještě hodně,“ připomíná moskevský zpravodaj ČT Josef Pazderka.

Sedmá výroční konference Vladimira Putina se zúčastnilo přes třináct set novinářů.
Sedmá výroční konference Vladimira Putina se zúčastnilo přes třináct set novinářů.
Více fotek
  • Sedmá výroční konference Vladimira Putina se zúčastnilo přes třináct set novinářů. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/85/8412.jpg
  • Kandidát na ruského prezidenta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/24/2377.jpg