Španělští vědci využívají při bádaní uživatele internetu

Španělští vědci vyřešili problém s obřím počítačem, na který jim chyběly peníze. Do projektu zapojili desetitisíce osobních počítačů, propojených internetem, a náklady tak srazili na minimum. K vědeckému bádání navíc přitáhli obrovské množství mladých Španělů.

Heslem „Věda v obývacím pokoji“ lákají španělští tvůrci na svůj projekt Ibercivis. Simulace plazmy v urychlovači částic, vylepšování vlastností materiálů nebo hledání vakcíny proti AIDS už nebude probíhat na jednom obřím superpočítači, ale na osobních počítačích dobrovolníků. Počítačový specialista Francisco Castejón upozorňuje na to, že lidé už nemusí být jen pasivními účastníky, ale mohou do výzkumu aktivně vstupovat.

Síť propojí internet a vědecká data bude počítač zpracovávat, když na něm nikdo nepracuje. Uživatele tak nijak neomezí v činnosti. Počítač poté výsledky odešle centrálnímu serveru a stáhne si další balíček dat. „Je to velmi výhodné. Pro centrální server to bude desetkrát menší zátěž, než by potřeboval odpovídající superpočítač,“ poznamenává člen vývojového týmu projektu Ibercivis Alfonso Tarancón.

Podobné počítačové projekty fungují i jinde ve světě. Španělsko je ale první zemí, která se tímto způsobem rozhodla zpopularizovat vědu. Do projektu Ibercivis se má letos zapojit asi osmdesát tisíc uživatelů.