Spojené státy sestřelí porouchaný špionážní satelit L-21

Washington - Americký prezident George Bush rozhodl o sestřelení amerického špionážního satelitu, který by jinak samovolně dopadl na zemský povrch v průběhu prvního březnového týdne. Družice L-21 velikosti malé dodávky v hodnotě několika set milionů dolarů nyní klesá k Zemi stále rychleji. Patří Národní agentuře pro letecký průzkum (NRO), která nad ním kvůli poruše pohonné jednotky ztratila kontrolu krátce po jeho vypuštění v roce 2006. Satelit může obsahovat nebezpečné materiály.

Americká vláda koncem ledna uvedla, že satelit se zřejmě roztříští na malé kousky a znamená pro lidi jen minimální ohrožení. Náměstek prezidentova bezpečnostního poradce James Jeffrey dnes ale zdůvodnil úmysl zničit satelit řízenou střelou obavami, že by jeho zbytky po dopadu na Zemi mohly ohrozit zdraví lidí, kteří by se ocitli v jejich blízkosti. Podle Pentagonu by mělo zničení satelitu řízenou střelou ještě před vstupem do zemské atmosféry zajistit námořnictvo. Generál James Cartwright dnes upřesnil, že vhodné podmínky pro sestřelení budou za tři až čtyři dny a potrvají dalších sedm až osm dní.

I když každý rok dopadá na Zemi množství nejrůznějších objektů, obvykle se rozptýlí a dopadnou na velkou plochu. Výjimkou byla ale například nádrž z rakety Delta II o hmotnosti 255 kilogramů, která v roce 1997 dopadla necelých 50 metrů od zemědělské usedlosti v Texasu. Sestřelení satelitu je podle pozorovatelů velmi ožehavé téma. Čína takto loni zničila svůj satelit, ale vysloužila si kritiku za to, že po zásahu zůstalo na oběžné dráze více než 1000 kusů jeho úlomků.