Bush odmítl využívat olympiádu ke kritice Číny

Washington - Americký prezident George Bush hodlá navštívit olympijské hry v Pekingu a nemá v úmyslu následovat příkladu amerického režiséra Stevena Spielberga. Ten na protest proti údajnému čínském podílu na humanitární tragédii v súdánském Dárfúru zrušil nedávno účast na přípravě ceremoniálů olympiády v Pekingu.

„To je jeho věc. Já se na olympijské hry vydám,“ řekl Bush v rozhovoru pro BBC v reakci na Spielbergovo gesto. 

„Považuju je za sportovní událost. Nepotřebuji tam jezdit proto, abych olympijské hry využil k veřejnému vyjádření svých názorů čínskému lidu,“ dodal. 

Naznačil, že jeho pozice je jiná než Spielbergova, jak působit na Čínu. „Budu tam mít setkání s čínským prezidentem (Chu Ťin-tchaem). Připomenu mu, že by mohl dělat víc pro zmírnění utrpení v Dárfúru,“ dodal. 

„Dokážu si ostatně představit, že řada lidí během olympijských setkání v Pekingu vyjádří své názory na mnoho věcí, například na dalajlámu, globální oteplování nebo třeba i Dárfúr,“ zdůraznil s poukazem na takzvanou „lidovou diplomacii“. 

Spielberg měl fungovat jako umělecký poradce pro zahajovací a závěrečný ceremoniál letní olympiády v Pekingu. Tento týden však oznámil, že se vzdává své účasti, protože Čína nevyvíjí dostatečný tlak na Súdán, aby ukončil humanitární krizi v oblasti Dárfúru. 

Čtyři roky trvající konflikt v této provincii na západě Súdánu si podle odhadů OSN vyžádal nejméně 200.000 obětí a vyhnal z domova přes dva miliony lidí. Súdánská vláda nicméně tyto údaje označuje za nadhodnocené a oficiálně uvádí 9000 mrtvých. Z většiny násilností jsou obviňovány provládní milice.