Gruzie odmítla hrozbu Ruska, že změní politiku vůči separatistům

Tbilisi - Gruzie dnes oficiálně protestovala proti páteční hrozbě Ruska, že může přehodnotit svou politiku vůči gruzínským separatistickým regionům, Abcházii a Jižní Osetii, pokud Západ uzná nezávislé Kosovo. Moskva sice neupřesnila, zda tím měla na mysli uznání mezinárodně neuznaných republik, gruzínský ministr zahraničí nicméně povolal ruského velvyslance, aby varování své země vysvětlil. Ruské vyjádření odmítl i prezident Michail Saakašvil, který zdůraznil, že obyvatelé obou autonomních oblastí zůstanou občany Gruzie.

Gruzínský ministr zahraničí David Bakradze předal ruskému velvyslanci protestní nótu. Jeho země prý chce pokračovat v normalizaci vztahů s Ruskem. „Takové vztahy ale nemohou být založeny na úkor našeho území,“ ohradil se Brakadze proti potencionálnímu uznání vzpurných republik Moskvou.

Saakašvili zdůraznil, že všichni obyvatelé Abcházie i Jižní Osetie na vzdory ruským pasům a přání části z nich připojit se k Rusku zůstávají občany Gruzie: „Pokud jsou tam nějací ruští občané, žijí tam nelegálně a my neuznáme jejich (ruské) občanství.“

Moskva opakovaně varovala, že uznání nezávislosti Kosova, které se podle všeho v neděli jednostranně odtrhne od Srbska, vytvoří precedent pro další separatistická hnutí ve světě.