Záleží na jméně? V americké kampani hodně

Washington - Prostě jí říkejte Hillary. Ahoj Baracku. Letošní prezidentští kandidáti v USA používají výrazná křestní jména a příjmení, aby navázali kontakt s voliči a aby si vytvořili značku, která bude dobře znít při volbách v listopadu.

Záleží tedy na jméně? Když kandidujete na nejmocnější funkci na světě, tak docela ano. Podle analytiků a pozorovatelů jde o to, jak využít jména k získání voličů. 

Newyorská senátorka a bývalá první dáma Hillary Clintonová zdůrazňuje své křestní jméno. Používá je na plakátech a podepisuje tak výzvy při získávání finančních prostředků. Chce tak vtisknout kampani svou identitu a čelit dojmu, že je odměřená.

„Jména jsou značkami,“ řekl politolog z Georgetownské univerzity
Christopher Hull. „Hillary není tak běžné jméno, a je tedy jednoduché z něj dělat značku.“ Používáním křestního jména se také odlišuje od svého slavného manžela, bývalého prezidenta Billa Clintona. „Myslím, že kdyby používala jen Clinton(ová) nebo Hillary Clinton(ová), tak by to lidem zas připomínalo Billa,“ řekla devětadvacetiletá Anna Beardsleyová na volebním shromáždění Baracka Obamy v Alexandrii ve Virginii. „Hillary je docela hezké, milé jméno. Myslím, že…to musí využít ve svůj prospěch. Myslím, že to potřebuje.“ 

Také Obama využívá svá dvě nezvykle znějící jména. Naplněné arény ho často vítají voláním „Obama, Obama“. „Jméno je součástí taktiky, jakou se prezentuje - dělá ze sebe svého druhu hvězdu,“ řekl historik Julian Zelizer z univerzity v Princetonu. „Zní to jako jméno rockové hvězdy…Prince nebo tak něco.“

Kandidáti někdy také svá jména upravují z politických důvodů. Od doby, kdy se stala kandidátkou, Clintonová užívá mnohem méně rodného jména Rodhamová. A Obama jen zřídka zmiňuje své druhé křestní jméno Hussein.

Ale se jmény nehrají jen demokraté. Bývalí republikánští kandidáti Mitt
Romney a Rudy Giuliani používali na plakátech křestní jména a využívali
této familiárnosti k naklonění voličů. 

Favorit John McCain má naopak tradičnější jméno. Vzhledem k tomu, že
kandidaturu opírá o bilanci v Senátu a o fakt, že byl v zajetí během války ve Vietnamu, je pravděpodobnější, že bude oslovován formálněji, a ne
křestním jménem. „Kdyby si najednou nechal říkat Johne, prezentovalo by se to u něj hůře než u ostatních kandidátů,“ řekl Zelizer. „Nepotřebuje to a nejsem si jist, že to může udělat.“ 

Po volbách to znovu budou senátorka Clintonová a senátor Obama

Jména u demokratů přitahují větší pozornost kvůli tomu, že spolu svádějí
vyrovnanou bitvu poprvé žena a černošský kandidát. Oslovovat černocha nebo ženu křestním jménem by v minulosti bylo vnímáno jako neuctivé. Někteří voliči to tak také vnímali, když se Clintonové říkalo křestním jménem moc často. „Hodně se spekulovalo o tom, že oslovovat ji Hillary, a ne senátorko Clintonová nebo, ještě hůře, paní Clintonová, je sexistické,“ řekla sedmadvacetiletá Sarah Talleyová z Richmondu ve Virginii.    

Mluvčí Clintonové Doug Hattaway řekl, že jí to nevadí. „Je velmi neformální a oslovování křestním jménem to odráží,“ dodal Hattaway. „Lidé ji oslovují Hillary i senátorko Clintonová a jí obě varianty vyhovují. Myslím, že nepovažuje za neuctivé, když jí někdo říká křestním jménem.“ 

Ať však vyhraje kdokoli, tak v Bílém domě jde neformální oslovování křestním jménem stranou. „Jakmile se někdo stane prezidentem, je křestní jméno vhodné jen v rodině,“ uvedl Zelizer. „Ten přechod je okamžitý.“

Vydáno pod