V Itálii zatkli mafiánského bosse

Řím - Italská policie zatkla nejvyššího bosse kalábrijské mafie 57letého Pasquala Condellu. Ten se skrýval přes dvacet let. Italská mafie je v posledních letech mocnější než nechvalně známá sicilská organizace. Peníze získává z drog, kontroluje obchod s kokainem ve většině Evropy.

Zadržení mafiánského bosse Pasquala Condella, kterého italská policie dopadla v pondělí v Kalábrii na jihu země, znamená podle vyšetřovatelů další vážnou ránu organizované kriminalitě v Itálii.
 
Sedmapadesátiletému Condellovi, který stál přes tři desítky let v čele kalábrijské ˙ndranghety, patřila na seznamu třiceti nejhledanějších italských zločinců druhá příčka. Policie po něm pátrala více než 20 let.
 
„Je to zatím poslední kapitola mimořádně úspěšného tažení spravedlnosti proti organizovanému zločinu. Pasquale Condello byl v kalábrijské mafii skutečné číslo jedna,“ komentoval dnes úspěch policie ministr vnitra Giuliano Amato.
 
Prokurátor Alberto Cisterna, který na celostátní úrovni řídí boj proti organizovanému zločinu, řekl televizní stanici Sky TG24, že Condellova mafiánská „rodina“ představuje jeden z nejkrvavějších zločineckých klanů v Itálii.
   
Condellu dopadli policisté ve městě Reggio Calabria, mafián měl zbraň, při zatýkání však odpor nekladl a policisty ujišťoval, že s mafií nemá nic společného. Domovní prohlídka však dokázala opak, na místě našli vyšetřovatelé mnoho dokumentů, které mafiána usvědčily.
 
Condello byl na útěku od roku 1988, kdy se mu podařilo dostat z věznice po složení kauce v řádu milionů tehdejších italských lir. Za mříže putoval kvůli obvinění z mnoha zločinů a byl odsouzen k několikanásobnému trestu doživotí.