Atlantis přistál, sestřelení porouchaného satelitu zatím znemožňuje počasí

Washington - Na Floridě po devítidenní misi na Mezinárodní vesmírné stanici přistál raketoplán Atlantis. Teď chce americké ministerstvo obrany sestřelit porouchaný špionážní satelit, který se řítí k Zemi, a proto musí být zničen. Američané se ho pokusí sestřelit řízenou raketou, kterou námořnictvo vypálí z Tichého oceánu.

Atlantis na Zemi dosedl krátce po třetí hodině našeho času. Nyní se otevírá časový prostor pro sestřelení porouchaného špionážního satelitu. Ten je podle publicisty Karla Pacnera poměrně malý, váží dvě až tři tuny. Dřív byly špionážní družice až trojnásobně větší. „Nesmíme ale zapomenout, že na palubě jsou látky, které jsou nebezpečné,“ dodal Pacner.

Aktuální sdělení Pentagonu uvádí, že rozbouřené moře v severním Pacifiku znemožňuje vypálit raketu z vojenské lodi. Podle nejmenovaného představitele Pentagonu nicméně zatím nebyla operace odložena, a pokud se během dnešního dne ještě počasí uklidní, může být raketa odpálena. Načasování operace podle něj ovšem mohou ovlivnit i další faktory, například poloha družice na oběžné dráze.

Námořnictvo se pokusí zničit satelit hned první řízenou střelou odpálenou z lodi v Tichomoří, přestože má v záloze další dvě. Důležité je, aby trosky při průchodu atmosférou shořely. Kdyby tomu tak nebylo a kusy družice dopadly na Zemi, mohly by být tyto úlomky pro lidské zdraví nebezpečné. Odborníci varují, že je velmi pravděpodobné, že zbylé části satelitu skutečně na Zemi dopadnou. S operací musel Pentagon vyčkat až do přistání raketoplánu, protože by trosky zničeného satelitu případně mohly Atlantis poškodit.

Podobné akce, jako je plánované zničení porouchaného špionážního satelitu, se děly i v minulosti. Rusko od konce 60. let dělalo pokusy, při kterých do vesmíru vysílalo špionážní družice a následně je pak sestřelovalo útočnými satelity. Vždy došlo ke srážce obou těles, čímž byl špionážní satelit zničen. Podobné pokusy Rusko provádělo až do osmdesátých let.