Německo uznalo nezávislé Kosovo, Slovensko se k tomu nechystá

Berlín - Německá vláda dnes schválila uznání nezávislého Kosova. Německý prezident Horst Köhler už poslal diplomatickou nótu svému kosovskému protějšku, Fatmiru Sejdiuovi. Německo je po Francii a Velké Británii dalším evropským státem, který uznal samostatnost Kosova. Srbsko z Berlína odvolalo svého vyslance. Slovensko nadále trvá na tom, že samostatné Kosovo neuzná.

Německo už v pondělí potvrdilo, že Kosovo podpoří. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier označil osamostatnění za ukončení dlouhého procesu rozpadu bývalé Jugoslávie. Srbsko na protest odvolalo z Německa svého diplomata.

Téma Kosova se bude v Německu projednávat i v parlamentu, dnes zde svůj projev přednese německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Německo rozšířilo tábor zemí, které Kosovo uznaly v minulých dvou dnech. Mezi nimi jsou například Spojené státy, Austrálie, Francie a Velká Británie. Srbsko, které s nezávislostí Kosova nesouhlasí a označilo ji za protiprávní, z těchto zemí odvolalo své diplomaty stejně jako z Berlína.

Se zanesením nového státu na mapu Evropy nesouhlasí ani Rusko,
Čína či Španělsko, ale také země, které se potýkají se separatistickými
snahami na svém území. Mezi ně patří například Kypr, Ázerbájdžán či
Indonésie.

Odmítavě se dnes vyjádřil i slovenský premiér Robert Fico. Podle něj Slovensko zatím Kosovo neuzná, neboť jeho osamostatnění je v rozporu s principy mezinárodního práva. „Považuji to za hroznou chybu, která podle mého názoru způsobí velké napětí,“ řekl premiér po zasedání vlády.