Podle Putina a Tymošenkové nemají mezi sebou Rusko a Ukrajina žádné neshody

Moskva - Ruský prezident po setkání s ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou v Moskvě prohlásil, že všechny problémy rusko-ukrajinských vztahů se dají vyřešit a hluboké rozpory mezi dvěma zeměmi neexistují. Ještě nedávno, než oba státy uzavřely dohodu, se přitom Ukrajina a Rusko nemohly shodnout na dodávkách plynu od společnosti Gazprom.

Tymošenková po schůzce s Putinem prohlásila: „Posoudili jsme množství otázek a není ani jediná, v níž bychom se zásadně rozcházeli.“ Julija Tymošenková přijela do Moskvy vyjednat, jak budou dál ve věcech dohody o dodávkách plynu na Ukrajinu obě země postupovat. Ukrajinská premiérka se setkala také s premiérem Zubkovem. „Potvrdili jsme naše společné odhodlání přesně naplnit dohodu, které dosáhli prezidenti,“ zdůraznil Zubkov.

Juščenko s Putinem minulý týden vyřešili spor o dluh za odběr plynu. Hrozilo totiž, že Gazprom zastaví jeho dodávky na Ukrajinu. V nové úmluvě se státy dohodly, že se zbaví prostředníků, kteří tranzit plynu zajišťovali. Tymošenková chce v Moskvě jednat o poplatcích za přepravu ruského plynu.

Obě země se dnes domluvily na dalších společných investicích do plynového průmyslu. Tymošenková také podpořila záměr Ruska stát se členem Světové obchodní organizace (WTO), Ukrajina se už oficiálně o členství ve WTO uchází.