V Bělehradu bylo zraněno nejméně 90 demonstrantů, jeden z nich uhořel

Bělehrad - Na americkém velvyslanectví v Bělehradě, které se během včerejší velké demonstrace proti nezávislosti Kosova stalo terčem žhářského útoku, byla nalezena mrtvola. Informaci nejprve oznámila srbská média, následně ji potvrdilo i americké velvyslanectví. Podle zatím dostupných informací se údajně jednalo o jednoho z demonstrantů, kteří se velvyslanectví snažili podpálit.

Tělo oběti bylo značně popáleno. Dosud se nepodařilo zjistit, zda se jednalo o muže či ženu. Bude tedy nutné vyčkat na testy DNA. „Můžeme potvrdit, že tělo bylo nalezeno v podpálené části ambasády,“ řekla agentuře AFP mluvčí velvyslanectví Rian Harrisová. Totožnost oběti nyní prověřuje srbská policie.

Rada bezpečnosti OSN odsoudila útoky na velvyslanectví

„Členové Rady bezpečnosti odsuzují co nejostřeji útoky davu proti velvyslanectvím v Bělehradě, které způsobily škody na budovách a ohrozily diplomatický personál,“ uvedl panamský velvyslanec Ricardo Alberto Arias, jehož země tento měsíc radě předsedá. Připomněl tak zásady nedotknutelnosti diplomatických misí, které jsou hostitelské vlády povinny chránit. Na závěr ocenil kroky podniknuté srbskými úřady k nastolení pořádku a ochraně diplomatických misí. Prohlášení bylo přijato 15 členy rady jednomyslně.

Terčem útoků se stala i velvyslanectví Německa, Chorvatska, Británie,
Turecka a Bosny. „Poškozuje to pověst Srbska v zahraničí,“ připustil šéf
srbské diplomacie Vuk Jeremić. V rozhovoru pro agenturu Reuters ujistil, že vláda nepřipustí násilnosti ani v Bělehradě, ani kdekoliv jinde v Srbsku. Při potyčkách mezi demonstranty a policisty bylo zraněno nejméně 90 lidí, včetně 32 strážců pořádku.

Spojené státy oficiálně protestovaly proti vpádu u srbské vlády a vyzvaly ji, aby ostrahu zastupitelského úřadu posílila. Náměstek ministryně zahraničí Nicholas Burns už kvůli tomu telefonoval premiérovi Vojislavu Koštunicovi a ministru Jeremičovi. Premiér Koštunica ho ujistil, že tato epizoda se nebude opakovat.