Na severu Kosova probíhají další demonstrace protestujících Srbů

Kosovska Mitrovica (Kosovo, Srbsko) - Kameny, láhvemi a světlicemi dnes odpoledne útočili srbští demonstranti v Kosovské Mitrovici na policejní jednotky OSN. Podle původních informací agentury AP měli policisté odpovědět na pokus demonstrantů o vniknutí na most použitím slzného plynu. Agentura posléze tuto zprávu upřesnila; policisté slzný plyn nepoužili, kouř a výbuchy v místě střetu vyvolaly světlice protestujících.

Asi pět tisíc odpůrců kosovské nezávislosti napadlo pořádkové síly u mostu přes řeku Ibar, která toto správní středisko severního Kosova rozděluje na srbskou a albánskou část. Dav protestujících mával srbskými vlajkami a provolával hesla jako „Kosovo je naše“. Když se pokusil vniknout na most, vypálili policisté proti lidem slzný plyn. Podle agentury DPA situaci ze vzduchu monitoruje vrtulník. Z místa zatím nejsou hlášeni žádní zranění.

V obavě před možnými násilnostmi posílila policie OSN a velení KFOR své jednotky v Kosovské Mitrovici již před vyhlášením nezávislosti Kosova minulou neděli. Od té doby se v tomto etnicky rozděleném městě uskutečnilo několik protestů Srbů proti jednostrannému kroku Prištiny.