Při akci proti kurdským rebelům bylo zabito nejméně 79 lidí

Ankara - V severním Iráku pokračuje operace turecké armády proti rebelům z kurdské strany pracujících. Ankara hlásí, že v bojích už padlo nejméně 79 mužů z řad separatistů a asi sedm tureckých vojáků. Bilance Kurdů je však poněkud jiná. Tvrdí, že Turků zabili třikrát víc a sami přiznávají pouze raněné.

 

Jelikož boje probíhají v těžko přístupných oblastech, nikdo přesně neví, kolik jednotek se jich účastní. Pozemnímu úderu předcházelo osmihodinové dělostřelecké ostřelování a vzdušné údery.

Titulní strany tureckých médií jsou plné fotografií zasněžených vojáků na horských stezkách a jsou oslavováni jako hrdinové. Ani turecké straně se ale nevyhnuly ztráty na životech. Armáda zatím mluví o sedmi mrtvých. „Náš syn se stal mučedníkem, když bojoval za nás, za svou vlast a její jednotu. Doufáme, že najde své místo v ráji,“ uvedl Selam Kemer, otec zabitého tureckého vojáka.

Ankara čelí hlavně kritice ze strany irácké vlády. „Pokud bude Turecko v útocích pokračovat, přeneseme dějiště bojů do tureckých měst,“ prohlásil mluvčí Strany kurdských pracujících (PKK) Ahmad Danís. Turecko se totiž zavázalo, že nebude ničit infrastrukturu. Armáda ale ve snaze izolovat základny separatistů zničila i několik důležitých mostů. I Bílý dům vyzývá Turky ke zdrženlivosti a mnozí komentátoři upozorňují, že se Ankara vystavuje mezinárodnímu odsouzení, pokud nebudou její jednotky brzy staženy zpět na turecké území.

Vojenské nájezdy proti bojovníkům z řad kurdských separatistů v severním Iráku schválila v říjnu turecká vláda i parlament. V tamních horách se má podle odhadů skrývat až 4000 povstalců. Strana kurdských pracujících je na seznamu teroristických organizací Spojených států i Evropské unie.