V Keni už přes 1500 obětí násilí, jednání o řešení krize se zpomalilo

Nairobi - Povolební násilnosti v Keni si podle nové bilance místní policie už vyžádaly přes 1500 obětí na životech. Rozhovory mezi znesvářenými politiky o řešení krize v zemi se dnes opět zpomalily a opozice oznámila, že na čtvrtek svolává nové celonárodní demonstrace.

Krize v Keni nastala loni koncem prosince, kdy byl ve sporných volbách znovuzvolen prezident Mwai Kibaki, ale opozice výsledek hlasování neuznala. Opoziční protesty vyvolaly vlnu etnického násilí, která se relativně zklidnila teprve v posledních 14 dnech.
 
Minulý týden vládní tým Mwaie Kibakiho přistoupil na myšlenku vytvoření premiérské funkce, které by se ujal vůdce opozice Raila Odinga. Vládu v Keni nyní jmenuje prezident, který ve svých rukou soustřeďuje většinu moci. Stále však zbývá dohodnout, jaké bude mít premiér pravomoci a také jak budou rozdělena ministerská křesla ve vládě.
 
Vyjednávací skupiny se dnes ráno sešly a konstatovaly, že se nejsou s to dohodnout. O sporných otázkách musí podle nich rozhodnout samotní lídři znesvářených stran.
 
O sporných bodech bude s Kibakim a Odingou jednat bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který se v Keni z pověření Africké unie snaží zprostředkovat politický smír již od 29. ledna. Zatím se dnes sešel s Odingou. Kdy se sejde s Kibakim agentury neoznámily.
 
Krvavá povolební krize v Keni, která je podle agentury Reuters nejhorší v zemi od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1963, poškodila její relativně stabilní demokracii, obchod a prosperující turistický ruch.