Srbsko a Rusko chtějí obnovit jednání o nezávislosti Kosova

Bělehrad/Varšava - Srbsko a Rusko chtějí obnovit jednání o Kosovu, které před devíti dny vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Podle srbského ministra zahraničí Vuka Jeremiče se na tom dohodli srbští a ruští zástupci při pondělní návštěvě prvního místopředsedy ruské vlády a pravděpodobného budoucího prezidenta Dmitrije Medveděva v Bělehradu. Srbské televizní stanici B-92 dnes Jeremić také řekl, že se srbská diplomacie pokusí co nejvíce omezit počet států, které samostatné Kosovo uznají. K těm se dnes přidalo Polsko.

„To je naše strategie, aby se obě strany (Bělehrad a Priština) vrátily k jednacímu stolu, když se ukazuje, že neexistuje žádná možnost, jak uznat suverenitu takzvané Republiky Kosovo,“ předestřel Jeremić další postup srbské diplomacie. Pokračování rozhovorů o Kosovu požadovaly Bělehrad i Moskva již před vyhlášením kosovské nezávislosti, ačkoli tato jednání skončila loni bezvýsledně.

Srbsko plánuje rovněž zahájit „intenzivní diplomatický boj“ proti uznávání kosovské nezávislosti ostatními státy. Chce tak docílit toho, aby někdejší srbskou provincii uznal jen omezený počet zemí a na zářijovém zasedání Valného shromáždění OSN se ukázalo, že s krokem Prištiny nesouhlasí velká většina jeho členů, dodal Jeremić.

Podle internetové stránky www.kosovothanksyou.com, kde jsou zpřístupněna jednotlivá uznání Kosova dalšími státy, tak dosud oficiálně učinilo 19 zemí a čtyři zatím neoficiálně. Jako poslední se k nim připojilo Polsko, jehož vláda uznání Kosova schválila dnes. Premiér Donald Tusk zároveň nevyloučil vyslání politické mise do Srbska, jejímž cílem by mělo být udržení „evropské perspektivy pro Srbsko“. Polský prezident Lech Kaczyński, který byl pro pozdější uznání Kosova, prý bude rozhodnutí kabinetu respektovat.

OSN má 192 členských států a podle kosovského premiéra Hashima Thaçiho mu přislíbilo uznání okolo sta z nich.

Bělehrad nedávno také pohrozil, že všechny země, které nezávislost Kosova uznají, zažaluje u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu. Podle Jeremiče si srbská vláda ale nejprve nechá od ICJ vypracovat odborný posudek, zda je deklarace nezávislosti ze 17. února vůbec právně platná.

V Bělehradě se dnes sejde Národní bezpečnostní rada, kterou svolal prezident Boris Tadić kvůli nepokojům v metropoli minulý čtvrtek. Několik stovek radikálů tehdy zaútočilo na cizí zastupitelské úřady, část amerického velvyslanectví přitom vypálili. Vandalové rovněž ničili obchody a rabovali v nich. Při potlačování násilností bylo zraněno nejméně 150 lidí, uvnitř americké ambasády uhořel jeden z útočníků.

Při zásahu proti řádění radikálů byla některými zahraničními diplomaty a novináři kritizována bělehradská policie, která proti výtržnostem zakročila se zpožděním. Nejčtenější srbský deník Blic dnes v této souvislosti napsal, že kontrolu srbské policie má již nejméně měsíc v rukou přímo premiér Vojislav Koštunica a vedoucí jeho kanceláře Aleksandar Nikitović. Ministr vnitra Dragan Jočić totiž od ledna leží v nemocnici po těžké autohavárii.

Ruský prezident Medveděv se setkal se srbským prezidentem Tadičem.
Ruský prezident Medveděv se setkal se srbským prezidentem Tadičem.