Podle průzkumu polovinu Rusů radar v Česku nezajímá

Praha - V české metropoli byl dnes představen nový výzkum veřejného mínění, který by měl představit, co si Rusové myslí o výstavbě radarové základny v Česku a raketové základny v Polsku. Necelých 37 procent respondentů představa základen ve střední Evropě znepokojuje, patnáct procent se případného protiraketového deštníku nebojí a 48 procent se o problém nezajímá. Výzkum proběhl ve dvanácti ruských velkoměstech a odpovídalo na něj 850 lidí. Průzkum si objednal a zaplatil místopředseda
sněmovního zahraničního výboru a poslanec ODS David Šeich.

Necelých devět stovek dotazovaných z celkových 142 milionů Rusů není ale příliš relevantním číslem. „Průzkum lze chápat jen jako sondu do mínění obyvatel. Reprezentativnější by samozřejmě byl větší vzorek," potvrzuje Michal Thim, analytik z Asociace pro mezinárodní otázky.
 
Rusové měli odpovědět na otázku, zda je znepokojuje, že ve střední Evropě vznikne systém protiraketové obrany. „To navádí spíše k odpovědi: Ano, znepokojuje. I přesto ale většinu dotazovaných radar neděsí či nezajímá," říká Thim.
 
Fakt, že skoro polovinu dotazovaných protiraketový deštník nezajímá podle Thima potvrzuje, že radar je spíše politickou než veřejnou otázkou. Běžného člověka se prý tématika protiraketového deštníku ve střední Evropě příliš nedotýká.
 
„Zároveň bych to bral tak, že větší část ruské populace bere v potaz vyjádření tamějších nejvyšších představitelů, že systém dlouhodobě nemůže ohrozit pozici Ruska. Myslím si, že pokud bude systém postaven, po čase přestane být frekventovaným tématem v ruské zahraniční politice," dodává Thim.