Američtí vědci rozluštili skoro celý genom kukuřice, na obzoru jsou nové odrůdy

Washington - Američtí výzkumníci dešifrovali téměř celý genom kukuřice, přesněji 95 procent. Kukuřice předčí ve světové produkci i rýži a pšenici. Vědecký pokrok umožní vytvářet větší množství druhů kukuřice s ohledem na rostoucí nároky v potravinářství a u biopaliv.

Před sedmi lety američtí vědci zmapovali genetický kód rýže, která tehdy zaujímala první místo v žebříčku zemědělských plodin. Dodnes slouží jako potrava pro stamilióny lidí zejména v Asii. Rýži ale nedávno v množství překonala kukuřice, z níž 44 procent celosvětové produkce zraje v USA. Ty jí v roce 2005 vyprodukovaly 282 milionů tun.

Odborníci prozkoumali genom kukuřice typu B73, kterou geneticky vyvinuli zemědělští specialisté v americkém státě Iowa. Podobně jako u rýže je genom kukuřice relativně jednoduchý. Přibližně 80 procent segmentů DNA se opakuje. Genom obsahuje 50 až 60 tisíc různých genů, přičemž lidský jich má polovinu.

Podle expertů zbývajících pět procent nezmapovaného genomu může představovat jen drobnou modifikaci v genových sekvencích, ale jinak se nedá očekávat nějaké větší překvapení.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/102/10114.jpg
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/41/4035.jpg