Dobýt Měsíc se chystají vesmírné velmoci i soukromé firmy

Praha - Vesmírné týmy se chystají vrátit na nejbližší objekt noční oblohy, na Měsíc. Lidská posádka by zde mohla přistát v roce 2020, zatímco trvalá základna je v plánu o 4 roky později.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA má v plánu postavit na Měsíci základnu nejen pro výzkum vzorků zdejších hornin a další studování vesmíru, ale také pro těžbu vzácných surovin. Don Pettit z NASA uvedl: „Máme už vytipovaných několik oblastí, kde by mohla základna vyrůst. S největší pravděpodobnosti bude stát v oblasti pólu. Důvodů je několik, ale tím hlavním je dostatek slunečního světla, tedy zdroje solární energie, kterou použijeme pro chod základny.“ Na Měsíc budou nejspíše jednotlivé kusy budoucí základy dopraveny jeden po druhém jako díly stavebnice.

Někteří vědci a odborníci se však domnívají, že návrat na Měsíc by mohlo být zdržení mnohem ambicióznějších plánů jako je například let na Mars. Místo toho navrhují, že by bylo zajímavější provádět průzkum nejbližších asteroidů, které jsou velice nebezpečné pro lidstvo a jejich poznání by přineslo mnohem více informací než avizovaný návrat na Měsíc.

Na dobytí Měsíce mají zájem i soukromé společnosti. V září byl vyhlášen závod Lunar X Prize. Firmy z celého světa v něm soutěží o to, kdo jako první přistane na Měsíci s robotem financovaným ze soukromých prostředků.  Nadace Lunar X Prize už představila prvních 10 odvážlivců, kteří se dohromady utkají o 30 milionů dolarů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Více fotek
  • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/102/10121.jpg
  • Ilustrační foto autor: NASA, zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/19/1852.jpg
  • Dálkově řízené měsíční vozidlo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/39/3844.jpg