V severním Iráku zahynulo 77 kurdských separatistů a pět tureckých vojáků

Bagdád - Od úterní noci zemřelo při turecké ofenzivě v severním Iráku 77 kurdských separatistů a pět tureckých vojáků. Řekl to poradce tureckého premiéra Ahmet Davutoglu, který zahájil v Bagdádu jednání o tamní situaci. Odmítl se zároveň zavázat k časovému omezení ofenzivy proti kurdským separatistům, jež armáda zahájila minulý týden. Americký ministr obrany Robert Gates ale očekává, že boje skončí maximálně do dvou týdnů. Podle irácké vlády bude mít ofenziva vážné důsledky pro celou oblast, jestliže potrvá dlouho.

Místopředseda irácké vlády Barham Sálih, který v nepřítomnosti zastupuje premiéra Núrího Málikího, situaci považuje za velmi nebezpečnou a riskantní. I s ním se dnes sejde poradce tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Sálih řekl, že Iráčané hodlají dát Ahmetovi Davutogluovi jasně najevo, že turecká ofenziva nepřispívá k dobrým turecko-iráckým vztahům a že si vláda přeje, aby boje co nejrychleji skončily.
 
S Davutogluem se mají sejít také prezident Džalál Talabání a ministr zahraničí Hošjar Zibarí, kteří jsou oba Kurdové.
 
Ankara do bojů proti kurdským separatistům z turecké Strany kurdských pracujících (PKK) nasadila poprvé od roku 2003 také pozemní vojsko. Vojáci do severního Iráku, kde má PKK základny, vstoupili minulý čtvrtek. Irák a další země nepřestávají vyzývat k ukončení operace. Ankara to považuje za oprávněný akt sebeobrany proti teroristické organizaci a zaručuje se, že armáda neohrozí civilisty.
 
Do Ankary se dnes z Asie přesouvá americký ministr obrany Robert Gates, aby tam ve čtvrtek jednal s tureckými představiteli. Prohlásil, že Turecko musí boje ukončit v řádu dní, maximálně dvou týdnů, a nikoli měsíců. „Je důležité, aby operace byla co nejkratší, aby po ní Turci z Iráku odešli a brali přitom ohled na svrchovanost Iráku.“ řekl.
 
K teroristickým organizacím řadí PKK také Spojené státy. Gates ale řekl, že by se Ankara neměla v řešení problému s touto stranou spoléhat jenom na zbraně, ale že má využívat i ekonomické a politické prostředky. Doporučil také Ankaře zlepšit komunikaci s Bagdádem.
 
Podle bilance turecké armády za šest dní bojů zahynulo přes 153 členů PKK a 19 tureckých vojáků. PKK tvrdí, že její bojovníci zabili 81 nepřátel. Zatímco Turecko oznámilo, že do severního Iráku vyslalo 10 000 vojáků, američtí velitelé přítomní v Iráku odhadují počet Turků bojujících v iráckých horách na 2 000.
 
Ofenzivu v minulých dnech pozastavilo sněžení, které nyní ustalo a k hranici se dnes z tureckých základen vydalo dalších 40 vojenských nákladních aut. Nad pohraničním městem Cukurca byla vidět turecká letadla směřující do Iráku. Podle turecké armády bojují vojáci v irácké horské oblasti vzdálené 30 kilometrů od hranice.