Evropská komise zatím proti ČR neučiní právní kroky kvůli memorandu o vízech do USA

Brusel - Evropská komise zatím proti Česku nezahájí právní kroky kvůli česko-americkému memorandu o vízech do USA, které Praha v úterý k nevoli některých partnerů v EU bilaterálně podepsala s Washingtonem. Po jednání ministrů vnitra v Bruselu to dnes řekl eurokomisař Franco Frattini. Podle jeho slov další postup komise bude záležet na naplňování memoranda.

„Nyní nevidím důvody, proč uvažovat o zahájení procedury pro porušení práva proti České republice,“ prohlásil Frattini na tiskové konferenci po zasedání ministrů. Zdůraznil, že česko-americké memorandum nemá právně závazný charakter a že Praha do něj zapracovala většinu požadavků Evropské komise.

Klíčové podle něj bude až to, jak se bude text memoranda „přetavovat“ do prováděcích opatření, která už právně závazná budou. Tento proces a hlavně výsledek hodlá komise velmi bedlivě sledovat a analyzovat. Z jeho slov vyplývá, že tam by teoreticky mohl nastat problém, kvůli němuž by EK vůči Praze k právním krokům mohla přistoupit.

Komisař se domnívá, že všechny státy dnes porozuměly tomu, že jednoduše není možné přijmout, že se Američané snaží vyjednávat o některých věcech na bilaterální úrovni. Řekl, že taková jednání se mohou vést třeba o strážcích na palubách letadel. Ale státy by prý samy neměly rozhodovat, jak organizovat elektronické povolení cest (ETA) či další věci týkající se vízového režimu.

Ministři se dnes pokoušeli najít v otázce víz do USA společnou pozici, rozpory v pohledu se jim ale nakonec překonat nepodařilo. Jednání o společném postupu budou na expertní i diplomatické úrovni pokračovat příští týden. Český ministra vnitra Ivan Langer ale dnes v Bruselu vyjádřil přesvědčení, že podpis česko-amerického memoranda evropští partneři podpoří. 

Podle slovinského předsednictví se dnes podařilo dohodnout alespoň na určitých aspektech - na potřebě zaujmout společný postoj a na tom, že země, které už teď s USA jednají, vyjednávaní zatím poněkud zpomalí. Měly by vyčkat, co se podaří dohodnout na připravovaném jednání zástupců EU a USA 13. března ve Slovinsku. Komise pro tato vyjednávání chce podle Frattiniho získat takový mandát, aby vyjednávala o širší dohodě umožňující zařazení všech unijních států do amerického bezvízového programu.

Zatím víza do USA nepotřebují všechny staré členské státy EU s výjimkou Řecka, z nováčků unie zatím bezvízová praxe platí jen pro Slovinsko. Naopak Američané nepotřebují víza při cestách do žádné ze zemí unie.