Ruský venkov raději spoléhá sám na sebe než na vládu

Moskva/Lösen - Kandidát na ruského prezidenta Dmitrij Medveděv chce v případě svého volebního vítězství navázat na éru Vladimira Putina, která přinesla Rusku hospodářský růst. Ten se ale na ruském venkově příliš neprojevil.

Jak uvedl moskevský zpravodaj ČT Josef Pazderka, ruská vesnice toho od Putina mnoho nedostala a už si dávno zvykla, že se o sebe musí postarat především sama. Na venkově stále žije třetina obyvatelstva, většinou ale jde o starousedlíky. Mladí lidé odcházejí do města, 13 000 vesnic je již zcela opuštěno.

Ruský HDP přitom vykazuje každoročně solidní růst, na němž se v uplynulých letech nejvíce podílely vysoké světové ceny ropy, plynu a dalších surovin. Rusko je druhým největším producentem i exportérem ropy na světě (po Saúdské Arábii) a je také největším exportérem zemního plynu.

I do ekonomiky se však promítá centralizace ústřední moci. Kreml se snaží získat vliv nad lukrativním ropným a plynárenským sektorem a v polovině roku 2005 stát například ovládl společnost Gazprom, která disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a je klíčovým vývozcem této suroviny do Evropy, kde pokrývá zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.