Putin vybídl voliče k účasti na předem rozhodnutých volbách

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes v televizi vybídl své krajany, aby přišli hlasovat v nedělních prezidentských volbách, a zajistili tak Rusku bezpečnou budoucnost. Putinův projev agentury označily za závěrečnou snahu Kremlu zvýšit účast ve volbách, kterým se kritici režimu vysmívají jako předem rozhodnutému odhlasování Putinova nástupce.

„Hlas každého z vás bude 2. března důležitý. Přijďte v neděli hlasovat pro budoucnost nás všech,“ apeloval Putin na Rusy. Podle analytiků totiž Kremlu dělá starosti to, aby k volbám přišlo alespoň 70 procent voličů. Vysoká volební účast by novému prezidentovi poskytla silný mandát.

Putinovi už ústava nedovoluje ucházet se potřetí za sebou o nejvyšší úřad. Ten by měl s podporou populárního prezidenta, státního aparátu a médií převzít vicepremiér Dmitrij Medveděv. Právě on také kraluje v předvolebních průzkumech s velikým náskokem před třemi soupeři, kteří byli k prezidentským volbám připuštěni - vůdcem nacionalistů Vladimirem Žirinovským, komunistickým předákem Gennadijem Zjuganovem a donedávna neznámým Andrejem Bogdanovem.

„Předvolební kampaň byla poměrně vlažná. Televizních debat se Medveděv vůbec nezúčastňoval a vystoupení dalších třech kandidátů byla klidná a sloužila spíše k jejich politickému profilování, než k hádkám,“ informoval ČT redaktor Jakub Szantó.