Berliner Zeitung: Topolánek je nejvíce riskujícím politikem Evropy

Berlín/Ottawa - Pravděpodobně s ohledem na cestu českého premiéra do USA vyhlásil německý deník Berliner Zeitung jednou z osobností uplynulého týdne Mirka Topolánka. List vycházející v německé metropoli jej označil za politika, jenž si v riskování libuje jako žádný jiný z jeho evropských kolegů. Český ministerský předseda komentář listu chápe jako "pozitivní zprávu".

Deník připomíná, že Topolánek musel sedm měsíců zarputile bojovat, než parlament jeho vládě počátkem loňského roku vyslovil důvěru. „Člověk by myslel, že když se někdo takto lopotí, bude si vydobytého výsledku zvlášť vážit a starostlivě se ho držet. Topolánek ne. Žádný jiný evropský politik nedává své postavení v sázku tak často a zjevně s takovou slastí jako šéf pražské vlády,“ napsal Berliner Zeitung.

Stejně tomu bylo podle listu tento týden ve Washingtonu, kde chtěl Topolánek s americkým prezidentem Georgem Bushem dořešit poslední ještě nevyjasněné otázky kolem umístění amerického radaru v Česku, což se prý tak docela nepodařilo.

Když strojní inženýr a „průměrně úspěšný podnikatel“ z Ostravy převzal svůj nynější úřad, s něčím takovým se prý nepočítalo. Do voleb v roce 2006 byl považován za „muže bez vlastností“ a po volebním patu jen málokdo počítal s tím, že se Topolánek prosadí. A když se mu to podařilo, předvídali experti jeho vládě rychlý konec a předčasné volby, nebo počítali se slabou vládou a politickou nehybností, vrací se Berliner Zeitung k počátkům vládnutí nynějšího premiéra.

Topolánek: Beru to jako vyznamenání

Topolánek, který je dnes na návštěvě Kanady, na komentář listu reagoval kladně: „Pokud to znamená, že se starám o české občany daleko více než ti přede mnou, tak to beru jako vyznamenání. Pokud to znamená, že odstranění víz pro české občany pro ně bude výhoda, tak to také beru jako vyznamenání. Já si myslím, že to je velmi pozitivní zpráva.“

Topolánek v této souvislosti dodal, že „nehraje při zdi“, „jde do plných“ a že „bojuje ze všech sil“. „Já si myslím, že v tomto smyslu je to dokonce velmi lichotivé,“ prohlásil v Ottawě.