USA nad ruskou volbou prezidenta zavírají oči

Moskva - Jen málokdo si myslel, že letošním březnem éra Vladimíra Putina skončí. Současnému režimu Ruské federace vtisknul pevný řád a podařilo se mu úspěšně zpacifikovat svoje oponenty. Přestože sám už na prezidenta nekandiduje, voliči mu nejspíš schválí nástupce Dmitrije Medveděva, kterého si sám vybral.

Oficiální americký postoj vůči Kremlu je velice opatrný. „Reakce USA na volbu ruského prezidenta bude nejspíš rozpačitá. Washington touží mít s Ruskem co nejlepší vztahy. To ale znamená, že musí zavírat oči nad tím, že v zemi už zase vládnou členové bývalé KGB,“ popisuje postoj Spojených států profesor historie a mezinárodních vztahů z Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Vztahy mezi USA a Ruskem se v poslední době přiostřují, například kvůli protiraketovým základnám v Polsku a České republice. „Rusko má ještě z dob studené války komplex a chce se s USA poměřovat. Na druhou stranu má Rusko pro Spojené státy malý význam. Oba hlavní demokratičtí kandidáti na amerického prezidenta ani nebyli schopni správně vyslovit jméno Putinova předpokládaného nástupce,“ vysvětluje Jakub Kulhánek, analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Takový přístup svědčí o tom, že Američané neberou Rusko příliš vážně.