Bělehrad kritizuje EU za její misi v Kosovu

Bělehrad - Vysoký srbský činitel Branislav Ristivojevič dnes kritizoval nedávno jmenovaného představitele Evropské unie a Mezinárodní řídící skupiny pro Kosovo Pietera Feitha. Poradce srbského premiéra Vojislava Koštunici Ristivojevič považuje jeho působení za protiprávní a odporující mezinárodním normám. Srbsko totiž odtržení své provincie, která jednostranně vyhlásila samostatnost 17. února, neuznává.  

Bělehrad podle premiérova poradce netuší, koho Feith reprezentuje, kdo mu povolil odjet do Kosova, na jakém právním základě působí či zda je s to dohodnout se s Bělehradem. „Samozvaná a nezákonná přítomnost (v Kosovu) je nejhorší ukázkou politiky síly, která se vysmívá autoritě Spojených národů,“ prohlásil Ristivojević.     

Srbsko již oficiálně protestovalo u OSN proti tomu, že tento týden ve Vídni vznikla Mezinárodní řídící skupina pro Kosovo, která Feitha jmenovala mezinárodním představitelem pro spornou oblast. Feith současně vede misi Evropské unie, jejíž 1800 členů má v Kosovu nahradit dosavadní správu OSN. Proti tomu se ostře staví Srbsko i jeho spojenec Rusko. Soudí, že bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, kde má Rusko právo veta, nelze připustit, aby mise EU vystřídala správu OSN.    

Srbsko a Rusko, které neuznávají nezávislost Kosova, se odvolávají na stále platnou rezoluci OSN číslo 1244, na jejímž základě provincie přešla v roce 1999 pod prozatímní mezinárodní správu, nicméně formálně zůstala součástí Srbska.     

Feith v pátek v Prištině prohlásil, že se nemíní sklonit před srbským tlakem, jehož cílem je zbrzdit rozmístění mise v nově vzniklém státě, a to i přes výhružky srbské menšiny v Kosovu, že bude misi bojkotovat a klást ji překážky. Obvinil rovněž Bělehrad, že se snaží fakticky rozdělit Kosovo snahou o připojení jeho severní části, kde převládá srbské obyvatelstvo.

Česko dosud nezávislé Kosovo neuznalo, nicméně dalo najevo, že tak učiní. Stalo se i členem Mezinárodní řídící skupiny pro Kosovo, jejíž vytvoření premiér Koštunica odsoudil jako „nejbrutálnější porušení mezinárodního práva“.