Izraelská akce v Gaze skončila - stovka mrtvých, jednání ohroženo

Gaza - Izraelská armáda se dnes ráno stáhla ze severu pásma Gazy, který od soboty okupovala. Vojenská operace nazvaná Horká zima byla vedena proti teroristickým skupinám, které střílely rakety na izraelské území. Vyžádala si ale desítky životů i na straně civilistů, způsobila značné škody a především poškodila křehký mírový proces s Palestinci. Ještě v noci na dnešek ale izraelská letadla útočila proti několika cílům v pásmu a zabila nejméně čtyři Palestince. Palestinské militantní hnutí Hamas hovoří o porážce nepřítele a ústup Izraelců označuje za své vítězství.

Izrael minulý týden zahájil rozsáhlou operaci proti ozbrojencům v Gaze, kteří ostřelovali přilehlé izraelské území denně desítkami raket, které zabily jednoho Izraelce a šest jich zranily. Při akci Horká zima izraelští vojáci připravili o život přes sto lidí. Sobota, kdy zemřelo 61 Palestinců (z toho 30 civilistů), je nejkrvavějším dnem od palestinského povstání v osmdesátých letech 20. století.
 
Přestože Izrael tvrdí, že se mu podařilo zlikvidovat několik dílen, kde se rakety vyráběly, tamější armáda upozorňuje, že akce pravděpodobně bude pokračovat. „Cíl operace, tedy ukončit ostřelování, nebude dosažen v příštích dvou dnech. Budeme v našich akcích pokračovat a musíme se připravit na vystupňování,“ prohlásil v neděli ministr obrany Ehud Barak. Další oficiální zdroj uvedl, že tato „omezená operace“ byla jen ukázka toho, co by se mohlo stát v budoucnu.
  
Izrael kvůli operaci různé země kritizovaly za neúměrné použití síly a také za to, že při operaci přišlo o život mnoho civilistů. Svět ale také odsoudil Palestince za raketové útoky na židovský stát. 
 
Palestinci v reakci na ofenzivu přerušili všechny kontakty a mírová jednání s Izraelem. Region za několik dní navštíví americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která už dříve prohlásila, že Spojené státy stojí o oživení mírového procesu zahájeného loni v Annapolisu.