Klaus v CNN: Změně klimatu by se měly věnovat i společenské vědy

New York - Debata o globální změně podnebí by podle českého prezidenta Václava Klause neměla vycházet jen z odborných vědních oborů, jako je klimatologie. "Je to více záležitost společenských věd, protože je to problém společnosti," řekl v noci na dnešek v americké televizi CNN Headline News. "Je mi velmi líto, že společenští vědci jsou v této diskusi zticha, že se neúčastní konferencí ani na jedné straně," dodal.

Klaus poskytl rozhovor na okraj mezinárodní konference pořádané konzervativním ústavem Heartland Institute, která se nyní koná v New Yorku. Prezident na ní vystoupí dnes odpoledne SEČ.

Konference se účastní přes 400 vědců, ekonomů a politiků, kteří podle deníku The New York Times zastávají různé názory na změny podnebí - od těch, kteří připouštějí vliv člověka na změnu klimatu, ale nepovažují ho za nebezpečný, po ty, kteří globální oteplování označují za podvod. Vesměs jde ale o zastánce skeptického přístupu ke globálnímu oteplování.

Jedním z hlavních cílů konference je vysvětlit „často přehlíženou druhou stranu debaty o klimatických změnách“, uvádí se v jejích materiálech. Heartland Institute je organizací, která zpochybňuje rozsah klimatických změn a staví se proti snahám přijímat kvůli nim celosvětová omezující opatření.

Regulaci, po níž volají zastánci teorie globálního oteplování, považuje Klaus za překážku svobody člověka, demokracie a prosperity. Takové kroky by podle něho mohly vážně ohrozit zejména rozvojové země.

Klaus je přesvědčen, že k diskusi na téma globálního oteplování, kterou podle něho ekologičtí aktivisté odmítají kvůli nedostatku vlastních argumentů, je třeba odvahy. „Vím, že je politicky nepatřičné zastávat stanoviska jako já… Každý v České republice zná mé pohledy na globální oteplování a změnu podnebí, a přesto jsem byl znovu zvolen prezidentem,“ řekl v CNN.

Český prezident dlouhodobě polemizuje s názory, že je nejvyšší čas změnit kvůli údajnému oteplování planety chování lidstva. Opakovaně vyzývá k seriózní diskusi a varuje, aby v zájmu předcházení změnám klimatu, které nepovažuje za podložené, nebyly ohroženy svoboda člověka a hospodářský rozvoj. Hovořil o tom i na světovém setkání státníků loni na podzim v newyorském sídle OSN.

S Klausovými názory často nesouhlasí někteří ekologové, podle nichž je globální oteplování zjevné a informace o něm jsou známé již po desetiletí. Místopředseda vlády a předseda Strany zelených Martin Bursík prezidentu vyčítá, že svými postoji oslabuje autoritu republiky v oblasti klimatických změn.