Klaus v New Yorku varoval před panikou kolem globálního oteplování

New York - Panikaření kolem globálního oteplování je na postupu, upozornil dnes český prezident Václav Klaus na mezinárodní klimatické konferenci v New Yorku. Ti, kteří jako on dávají přednost klimatickému realismu, by se neměli soustřeďovat jen na hledání nových argumentů, ale i na získávání dalších příznivců.

Newyorskou konferenci pořádá konzervativní ústav Heartland Institute, který zpochybňuje rozsah a význam klimatických změn a staví se proti snahám přijímat kvůli nim celosvětová omezující opatření. Jedním z hlavních cílů konference je vysvětlit „často přehlíženou druhou stranu debaty o klimatických změnách“, uvádí se v jejích materiálech.

„Tato konference je příkladem toho, jak o klimatických změnách nahlas a racionálně mluvit, a jak otevřít oči lidem, kteří podle mě naprosto mylně věří doktríně o globálním oteplování,“ vyjádřil se v Událostech prezident Václav Klaus. Podle něj se na akci ke klimatickým změnám věcně a jasně vyjádřili renomovaní vědci s desítek světových univerzit. „Jejich argumentace byla přesvědčivá,“ dodal Klaus.

Nepřekonatelný problém vidí Klaus v politickém populismu zastánců teorie globálního oteplování a v jejich údajné neochotě k diskusi. „Jediným východiskem (z této situace) je panství jejich moci nad našimi životy daleko více omezit,“ prohlásil.
 
Lidé podle něho mají sklon „slepě věřit“ závěrům Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) navzdory tomu, že od počátku jde spíše o politický než vědecký závazek. Politici, média, intelektuálové i úředníci ve stále vlivnějších mezinárodních organizacích je nejen přijímají, ale používají je bez výhrad obsažených i v samotných dokumentech IPCC, řekl prezident.
 
Namítl, že snížení emisí oxidu uhličitého, po němž volají ekologičtí aktivisté, by si vyžádalo zastavení hospodářského růstu, a tím i zamezení dalšího zvýšení životní úrovně, zastavení populačního růstu nebo omezení schopnosti člověka užívat rozšiřující se bohatství, vědu a techniku k řešení naléhavých problémů lidstva, zejména v rozvojových zemích.
 
„Taková ambice jde proti lidské zkušenosti, která byla vždy spojena se silnou motivací postupovat vpřed a k lepším podmínkám. Není důvodu přistupovat ke shora řízené změně právě teď - zejména s argumenty vycházejícími z tak neúplných a chybných znalostí, jak je předkládá IPCC,“ řekl.
 
Klaus je přesvědčen, že k diskusi na téma globálního oteplování, kterou podle něho ekologičtí aktivisté odmítají kvůli nedostatku vlastních argumentů, je třeba odvahy. „Vím, že je politicky nepatřičné zastávat stanoviska jako já… Každý v České republice zná mé pohledy na globální oteplování a změnu podnebí, a přesto jsem byl znovu zvolen prezidentem,“ řekl už v noci na dnešek v americké televizi CNN Headline News.
 
Český prezident dlouhodobě polemizuje s názory, že je nejvyšší čas změnit kvůli údajnému oteplování planety chování lidstva. Opakovaně vyzývá k seriózní diskusi a upozorňuje, aby v zájmu předcházení změnám klimatu nebyly ohroženy svoboda člověka a prosperita lidstva. Hovořil o tom i na světovém setkání státníků loni na podzim v newyorském sídle OSN.
 
S Klausovými názory často nesouhlasí někteří ekologové, podle nichž je globální oteplování zjevné a informace o něm jsou známé již po desetiletí. Místopředseda české vlády a předseda Strany zelených Martin Bursík prezidentovi vyčítá, že svými postoji oslabuje autoritu republiky v oblasti klimatických změn.