V Paraguayi už pět smrtelných obětí žluté zimnice od začátku roku

Asunción - Žlutá zimnice si v Paraguayi od začátku roku vyžádala už 5 obětí. Dalších 21 osob se touto nebezpečnou nemocí nakazilo. Místní zdravotní úřady proto trvají na nutnosti rozsáhlé očkovací kampaně. Očkování je zapotřebí zejména v centrálních oblastech, kde se v posledních několika málo dnech objevilo pět nových případů onemocnění. Několik lidí onemocnělo také v oblasti San Pedro, kde se zimnice objevila jako první.

Lékařské týmy vyslané do této oblasti mají za úkol nejen očkovat místní obyvatele, ale také zlikvidovat pravděpodobná líhniště moskytů rodu Aedes. Tito moskyti roznášejí nejen žlutou zimnici, ale i krvácivou horečku dengue. Ta si loni v Paraguayi vyžádala 17 lidských životů. 

Od poloviny února se podařilo očkovat již 1,2 milionu obyvatel v zasažených částech. Vláda ale byla nucena požádat o séra jiné země regionu. První případ žluté zimnice ohlásila také Argentina. V Brazílii nemoci podlehlo už 19 osob.   

Žlutou zimnici způsobuje virus rodu Flaviviridae, který je přenášen bodnutím moskyta. K příznakům onemocnění patří bolesti hlavy a svalů, horečka, nechutenství, zvracení a žloutenka, od níž onemocnění dostalo své pojmenování. Proti žluté zimnici existuje očkování a rovněž ji lze léčit. Pokud se však nemoc dostane do pokročilého stadia, dochází k selhání jater a ledvin a oběť může i zemřít.