Dnes začalo výroční zasedání čínského parlamentu

Peking - Čínský premiér Wen Ťia-pao dnes zahájil jedenáctidenní výroční zasedání čínského parlamentu. Ve svém úvodním projevu hovořil o hlavním úkolu Číny, za který považuje boj s rostoucí inflací. Zároveň zdůraznil, že Čína letos navýší investice do sociální a zdravotní oblasti, aby zmírnila chudobu v některých oblastech země. Premiér dodal, že stát chce zavést i opatření proti znečišťování životního prostředí.

V Pekingu dnes začala největší politická akce, která se koná jednou do roka. Premiér Wen Ťia-pao odstartoval svým projevem Všečínské shromáždění lidových zástupců, na které přijelo na 3000 delegátů. Jak ve Studiu ČT24 uvedl zpravodaj ČT Tomáš Etzler, jde o instituci čínských poslanců, kteří nejsou voleni, ale dosazeni komunistickými činiteli. Scházejí se jen jednou ročně, aby mimo jiné zhodnotili uplynulých 12 měsíců, a obyvkle odsouhlasí to, o čem čínští komunisté předem rozhodli.

„Současný růst cen a zvětšování inflačních tlaků vyvolávají mezi lidmi největší obavy,“ řekl Wen Ťia-pao na úvod zasedání. Spotřebitelská inflace dosáhla v minulém roce v Číně 4,8 procenta, čímž byla značně překročena vládou plánovaná tři procenta inflačního růstu. Letošní lednový růst inflace 7,1 procenta, k němuž přispělo i ochromení Číny sněhovou kalamitou na začátku letošního roku, vyvolal další obavy čínské vlády.

V makroekonomické oblasti je podle čínského premiéra nejdůležitější zabránit tomu, aby nadměrně rychlý růst ekonomiky přerostl v její přehřívání. Čína musí být obezřetná a přizpůsobivá, jen tak může podle Wena udržet hospodářský rozvoj, který bude rychlý a zároveň pravidelný. 

Wen Ťia-pao dnes také oznámil vládní záměr zvýšit výdaje v sociální a zdravotní oblasti, což by mělo zlepšit život zejména obyvatel venkova. Toto opatření by podle něj mělo přispět k budování harmonické společnosti. Čínští politici se obávají, že zvětšování propasti mezi chudým venkovem a bohatými městy může vyvolat nespokojenost obyvatelstva a sociální nepokoje.

Dalším bodem projevu byl boj se znečišťováním životního prostředí a energetické úspory. Čínští zemědělci si stěžují na znehodnocené vodní zdroje a zemědělskou půdu. Premiér přislíbil snížení emisí škodlivých látek a uzavření zastaralých továren s nevyhovujícími technologiemi. 

Velký prostor politik věnoval i důležitosti příprav na olympijské hry, které se budou v srpnu konat v Pekingu, zlepšení práce lokálních vlád a boji s korupcí.