Severoirský premiér Paisley v květnu v 82 letech odstoupí

Belfast - Premiér Severního Irska Ian Paisley oznámil, že v květnu odstoupí. Současně odejde i z čela protestantské Demokratické unionistické strany (DUP), kterou vedl téměř 40 let. Paisley se loni podílel na vytvoření severoirské vlády. Po desetiletích sporů v ní zasedli probritští protestanti se separatistickými katolíky ze strany Sinn Fein, jejíž členy Paisley označoval do té doby za teroristy.

Důvod svého odstoupení Paisley neuvedl. Kdo ho nahradí, zatím není jasné. V květnu mu bude dvaaosmdesát let a byl údajně pod silným tlakem některých členů DUP, aby předal moc. Vystudovaný teolog a reverend presbyteriánské církve ale zůstává poslancem strany v místním parlamentu.

Nová vláda v Severním Irsku vznikla kvůli dlouhodobým sporům až téměř devět let po takzvané velikonoční dohodě o budoucím mírovém uspořádání v provincii. Dohoda z roku 1998 otevřela cestu ke sdílení moci znepřátelených protestantů, kteří chtějí ponechat Ulster v rámci Británie, a katolíků, kteří chtějí provincii odtrhnout od Británie a připojit ji k Irské republice. Při krvavých střetech mezi oběma stranami přišlo v letech 1969 až 1998 o život více než 3500 lidí.