Blízkovýchodní mise Riceové byla úspěšná, Palestinci a Izrael obnoví mírové rozhovory

Jeruzalém - Izrael a Palestina se podle americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové dohodly na obnovení mírových rozhovorů. Ty Palestina přerušila na protest proti izraelským operacím v pásmu Gazy, při nichž od minulého týdne zahynulo přes sto lidí. Riceová upřesnila, že příští čtvrtek se bude konat třístranná americko-izraelsko-palestinská schůzka.

Šéfka americké diplomacie tak uspěla se svou blízkovýchodní misí, jejímž hlavním úkolem bylo přimět Palestince k obnovení mírových rozhovorů s Izraelem. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás totiž ještě před několika hodinami tvrdil, že se Palestinci vrátí k jednacímu stolu, jen pokud zavládne příměří v pásmu Gazy.
 
Abbás rozhovory s Izraelem přerušil v neděli. Reagoval tak na velké množství obětí, které na palestinské straně způsobila izraelská ofenziva v pásmu Gazy, namířená proti ozbrojencům z hnutí Hamas střílejícím na izraelské území rakety. Podle různých zdrojů bylo od minulé středy do neděle při tomto úderu zabito 80 až 120 lidí. Ačkoli Izrael v pondělí z pásma odvolal pozemní jednotky, boje sporadicky pokračovaly i v úterý a dnes. V Chán Júnisu dnes zahynuli dva Palestinci, z nich jedno bylo měsíční dítě.
 
Riceová svá dvoudenní jednání v Egyptě, Izraeli a na západním břehu Jordánu ukončila dnešní tiskovou konferencí po setkání se svou izraelskou rezortní kolegyní Cipi Livniovou. Řekla, že se pravděpodobně příští čtvrtek bude konat třístranná americko-izraelsko-palestinská schůzka, jejíž účastníci posoudí, do jaké míry Izrael a Palestinci plní dílčí kroky, které mají připravit půdu k jednáním o zásadních otázkách mírového procesu. Na palestinské straně je to hlavně vypořádání se s radikály, na izraelské ukončení budování osad.
 
Podle Abbásova poradce Nabíla abú Rudajná má Abbás v úmyslu obnovit mírová jednání, která ukončí izraelskou okupaci palestinských území a povedou k vytvoření palestinského státu. O žádných Abbásových podmínkách se nezmínil. Riceová s Abbásem a izraelským premiérem Ehudem Olmertem jednala v úterý.

Abbás na úterní tiskové konferenci nehovořil o mírových jednáních. Řekl pouze, že mír je stále strategickou prioritou Palestinců, a že je třeba dosáhnout příměří v Gaze. Jeho samospráva ale toto území neovládá, protože na něm vládne radikální Hamas. Právě on může zastavit raketovou palbu na Izrael, kvůli níž se v pásmu bojuje a trvá blokáda ze strany Izraele. Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal je ale proti tomu, aby Palestinci zastavili raketové útoky, protože by podle něj šlo pouze o jednostranné příměří. Žádá, aby to byla bilaterální dohoda a aby vojenské operace zastavil také Izrael.