Humanitární situace v pásmu Gazy je prý nejhorší od roku 1967

Gaza - V pásmu Gazy se lidem žije nejhůř od počátku okupace Izraelem v roce 1967. Vyplývá to z čerstvé zprávy britských humanitárních organizací včetně Amnesty International (AI), skupiny Save the Children (Zachraňte děti) či organizace Care International UK, které kritizují izraelskou blokádu pásma. Dnes o tom informovala zpravodajská stanice BBC.

Izrael kvůli trvající raketové palbě radikálů z Gazy na své území uzavřel 17. ledna přechody do oblasti, a omezil jak zásobování, tak dodávky pohonných hmot. Židovský stát uvádí, že chce blokádou donutit radikální hnutí Hamas, které od minulého roku ovládá Gazu, aby přestalo s útoky na jeho území.

Podle zprávy nazvané Pásmo Gazy: humanitární imploze blokáda přispěla k dramatickému nárůstu chudoby a nezaměstnanosti, které vedly ke zhoršení zdravotní péče i školství v pásmu. Zároveň prý blokáda nepřinesla lepší bezpečnostní situaci v oblasti. Více než 1,1 milionu obyvatelů pásma Gazy je závislých na humanitární pomoci. Navíc z původních 110.000 lidí, kteří pracovali v soukromém sektoru, v poslední době ztratilo zaměstnání 75.000 z nich.

„Pokud blokáda neskončí teď, bude nemožné dostat Gazu zpět z pokraje katastrofy, a jakékoliv naděje na mír v regionu budou pohřbeny,“ řekl Geoffrey Dennis z organizace Care International UK. Podle humanitárních pracovníků je izraelská blokáda kolektivním trestem pro všechny Palestince.

Naposledy ve středu se palestinsko-izraelským konfliktem a rozbouřenou situací v pásmu Gazy zabývala během své blízkovýchodní mise šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Podle agentur se jí zřejmě podařilo přimět předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, aby došlo k bezpodmínečnému obnovení rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci.

Abbás rozhovory s Izraelem přerušil v neděli. Reagoval tak na velké množství obětí, které na palestinské straně způsobila izraelská ofenziva v pásmu Gazy, namířená proti ozbrojencům střílejícím na izraelské území rakety. Podle různých zdrojů bylo od minulé středy do neděle při tomto úderu zabito 80 až 120 lidí.