Šéf amerických demokratů vyzývá k novým primárkám na Floridě a v Michiganu

Washington - Předseda americké Demokratické strany Howard Dean dnes vyzval stranické funkcionáře ve státech Florida a Michigan, aby navrhli způsob, jak zopakovat místní prezidentské primárky a zajistit tak, aby se delegáti z obou lidnatých států na nominačním sjezdu počítali.

Vedení demokratů potrestalo oba státy za to, že proti vůli strany příliš posunuly dopředu termín svých primárek ve snaze získat na významu ve volebním maratonu. Florida ani Michigan tak nyní nemohou na srpnový nominační sjezd poslat své delegáty. Oba státy sice primárky i tak v lednu uspořádaly, ale žádný z kandidátů tam nevedl kampaň a senátor Barack Obama nebyl v Michiganu ani na kandidátce. V obou hlasováních jasně vyhrála bývalá první dáma Hillary Clintonová. V obou státech by zřejmě i nyní měla výhodu ona.

Původně se zdálo, že Michigan a Florida na svůj spor s vedením demokratů doplatí, protože na jejich delegátech již nebude v této fázi kampaně záležet. Nikdo však nepředpokládal, že souboj mezi Clintonovou a Obamou bude tak těsný a bojovat se bude až do konce o každého delegáta. Po posledním hlasování v úterý má Obama podle agentury AP podporu 1567 delegátů a Clintonová 1462. K získání demokratické nominace jich je potřeba 2025.

Demokratický guvernér Michiganu, tým Clintonové a šéf floridských demokratů se nyní vyslovují pro nové primárky v obou státech, kde i v neplatných primárkách hlasovalo přes pět milionů lidí. V lednu floridští i michiganští demokraté ještě tvrdili, že by měly platit výsledky původního hlasování.

Dean je dnes nicméně varoval, že by nemohli v případě nových primárek počítat s finanční pomocí Demokratické strany. „To si nemůžeme dovolit. Potřebujeme peníze na vítězství v prezidentských volbách,“ řekl Dean v televizním rozhovoru. Vyzval ale stranické vedení v obou státech, aby přišlo s plánem, jak hlasování zopakovat.

Podle nejnovějšího průzkumu listu The Washington Post a televize ABC by republikánský kandidát John McCain nyní v prezidentských volbách s oběma demokratickými uchazeči prohrál. Obama by arizonského senátora McCaina porazil rozdílem 12 procent - 52 ku 40. Pro Clintonovou by hlasovalo 50 procent dotázaných, zatímco pro McCaina 44 procent.
Sedmadvacet procent respondentů odrazuje McCainův příliš vysoký věk. Je to asi dvakrát víc, než je počet lidí, které v případě Obamy odrazuje, že je černoch, a lidí, kteří považují za hendikep, že Clintonová je žena.

McCain si v úterý definitivně zajistil nominaci pro listopadové prezidentské volby a ve středu ho podpořil dosluhující prezident George Bush.