Bezpečnost ČR posílí i samotný radar bez polské základny, říká české ministerstvo zahraničí

Brusel - I samotný radar bez antiraket, které chtějí USA umístit v Polsku v rámci plánu na vybudování evropské protiraketové základny, posílí podle ministerstva zahraničních věcí bezpečnost Česka i NATO. Zatím to vypadá tak, že Češi smlouvy s USA umožňující případné umístění radaru podepíší dříve než Poláci, zřejmě někdy kolem dubnového summitu aliance v Bukurešti.

„My vyjednáváme o radaru na území ČR, o protiraketovém systému a alianční architektuře tak, aby byla posílena bezpečnost ČR a Severoatlantické aliance,“ řekl dnes v Bruselu první náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar v reakci na dotaz, zda by ČR do projektu šla i bez zapojení Polska. „I samotný radar posílí bezpečnost ČR,“ dodal. Data z něj prý mohou posílit alianční schopnosti. Zároveň ale podle Pojara existují i jiná technická řešení, jak chránit území proti raketám dlouhého doletu, než jen s použitím antiraket zvažovaných nyní pro část základny v Polsku.
 
USA chtějí k nevoli Ruska i značné části české veřejnosti umístit radarovou část základny na českém území, přičemž v Polsku by byla desítka antiraket, které by v případě nebezpečí radar naváděl na cíl. Washington jedná s oběma státy samostatně.
 
Česko dříve dávalo najevo, že radar na českém území a protiraketové střely v Polsku chápe jako celistvý projekt. „Ano, naše pozice je, že je to podmíněné. Pokud má systém sloužit svému účelu, tak tam nemůže být vynechán protiraketový prvek. Radar bez raket nejde, to je oficiální podmínka,“ řekl počátkem měsíce po návštěvě českého premiéra Mirka Topolánka ve Washingtonu český velvyslanec v USA Petr Kolář. Odpověděl tak na otázku listu Hospodářské noviny, zda je Česko závislé na polském postoji k protiraketové základně.
 
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski dnes v Bruselu řekl, že vyjednávání Varšavy s Washingtonem o umístění základny na polském území se mohou táhnout ještě řadu měsíců. „Nečekám žádná nenadálá rozhodnutí,“ poznamenal. Vysocí představitelé USA ve středu uvedli, že věří, že se podaří s Polskem dohodnout do konce mandátu prezidenta George Bushe. Ten končí v lednu.
 
Pojar dodal, že nyní je na stole varianta, podle níž by byl radar v ČR a antirakety v Polsku. „Ale myslíme si, že nikdy není dobré další varianty vylučovat. Všechny varianty, které povedou k posílení bezpečnosti ČR, k posílení alianční bezpečnosti, jsou variantami, které budeme zvažovat,“ dodal Pojar, který se účastnil jednání šéfů diplomacií zemí NATO.
 
Dnes se podle něj ministři o protiraketové základně nebavili, v předvečer však s nimi hovořili zástupci USA, kteří nastínili poslední vývoj v této otázce. Slovenský ministr Ján Kubiš nicméně připustil, že otázka základny byla nadhozena na jednání i dnes, i když jen okrajově.
 
Téma se ale určitě bude řešit na summitu aliance, který se uskuteční od 2. do 4. dubna v Bukurešti. Češi by chtěli, aby tam od aliance zazněla podpora systému a to, že je prospěšný pro celé NATO. Pojar soudí, že podpora projektu v alianci se nyní zvýšila.
 
„Debata, která byla před dvěma roky, před rokem, je dnes daleko informovanější, daleko jasnější. Myslím, že všichni teď velmi dobře vědí, že se jedná o systém, který přispěje k bezpečnosti nejen ČR a USA, ale i Severoatlantické aliance,“ poznamenal Pojar s tím, že nyní v NATO nikdo žádné zásadní výhrady nemá.
 
ČR nedávno s USA podepsala bilaterální memorandum, které by mělo vést v budoucnu ke zrušení víz pro Čechy cestující do USA. Náměstek Pojar dnes k tomu řekl, že mezi jednáním o radaru a vízech není přímá souvislost. Připustil nicméně, že určité nepřímé propojení existuje.
 
„Naše viditelnost ve Spojených státech, a to jak v Kongresu, tak možnost jednat na všech možných úrovních s americkou administrativou ve věci radaru a dalších bezpečnostních otázek, napomohla tomu, že jsme víza vždycky mohli zmiňovat jako věc, kterou je potřeba nějakým způsobem řešit,“ řekl Pojar.