EU má podle Slovinska k memorandům o vízech do USA stále výhrady

Brusel - Evropská unie má stále výhrady k bilaterálním memorandům o bezvízovém styku s USA, které chtějí Spojené státy uzavírat s členskými státy EU. Novinářům to dnes na začátek jednání takzvané trojky EU-USA, již tvoří zástupci unie, Evropské komise a americké administrativy, řekl slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel, jehož země unii v současnosti předsedá. Zatím jediné takové memorandum podepsala s Američany Česká republika, která tím vyvolala nevoli u některých svých evropských partnerů.

Ve středu se velvyslanci členských států shodli na společném postoji k vízům do USA a zdálo se, že jedním z mála problémů je nadále zejména elektronický systém, který nahradí víza a s jehož pomocí budou občané žádat o svolení k cestě do Spojených států. Z Rupelových slov však vyplývá, že to není problém jediný.
 
Zástupci unie a Evropské komise, kteří spolu se zástupci americké administrativy tvoří takzvanou trojku, dnes večer představí obrysy společné unijní pozice k americkému programu bezvízového styku (Visa Waiver Programme) ministryni zahraničí USA Condoleezze Riceové.
 
„Chápeme, jaké to (vízový režim) přináší komplikace. Má to i historické kořeny. Už jsme provedli některé změny, aby se dal zavést bezvízový režim. Doufáme, že to zlepší situaci,“ řekla Riceová novinářům při příjezdu na jednání.
 
Hlouběji se však otázce víz do Spojených států budou příští týden věnovat zástupci trojky EU-USA na úrovni ministrů vnitra, kteří budou zasedat ve Slovinsku. To dnes zdůraznil i Rupel. Proto také zástupci trojky neplánují zveřejnit informace o dnešní schůzce.
 
Zatím víza do USA nepotřebují všechny staré členské státy EU s výjimkou Řecka, z nováčků unie zatím bezvízová praxe platí jen pro Slovinsko. Naopak Američané nepotřebují víza při cestách do žádné z unijních zemí.