Komise oficiálně oznámila zvolení Medveděva ruským prezidentem

Moskva - Ruská ústřední volební komise dnes zveřejnila oficiální výsledky nedělních prezidentských voleb. Jejich jasným vítězem je Kremlem podporovaný vicepremiér Dmitrij Medveděv, který podle konečných výsledků získal 70,28 procenta hlasů, když jej volilo přes 52 milionů 530 tisíc ruských občanů.

Na druhém místě skončil komunistický kandidát Gennadij Zjuganov se 17,72 procenta hlasů. Třetí místo zaujal vůdce Liberálně demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij, kterého podpořilo 9,32 procenta hlasujících, a poslední byl podle očekávání outsider voleb Andrej Bogdanov s 1,3 procenta hlasů. Účast nakonec dosáhla 69,81 procenta.

Medveděv poděkoval všem, kteří v nedělních volbách hlasovali, a dodal, že vysoká volební účast mu prý dává „kredit důvěry“. Jako prezident prý tedy bude moci řešit nejdůležitější sociálně-ekonomické problémy, které před Ruskem stojí.

Inaugurace nové, nejmladší hlavy státu je stanovena na 7. května. Prezident Putin, který si výhru někdejšího šéfa svého úřadu přál a podporoval ji, už Medveděvovi slíbil, že se ujme funkce předsedy vlády.

Opozice, především ruští komunisté, volby kritizují stejně jako západní pozorovatelé. Vadí jim především nerovná volební kampaň, v níž státem ovládaná média jasně preferovala „oficiálního“ kandidáta Medveděva, a také narušování volebního zákona při volbách samotných. Ústřední volební komise už ale oznámila, že se nebude zabývat podstatou ani jedné z celkem 220 stížností, které dostala. Podle místopředsedy komise Stanislava Vavilova žádná z nich nebyla takového druhu, že by mohla zpochybnit výsledky hlasování.

Vavilov dnes také oznámil, že kandidáti v předvolební kampani utratili dohromady 259,2 milionu rublů (přes 180 milionů korun). Na organizaci voleb bylo z ruského rozpočtu určeno přes 5,1 miliardy rublů (asi 3,6 miliardy korun).