Bush vetoval zákon zakazující kontroverzní způsob výslechu

Washington - Americký prezident George Bush dnes vetoval zákon, který měl zakázat Ústřední zpravodajské službě (CIA) využívat při výslechu kontroverzní techniky, jako je například waterboarding. Ta ve vyslýchaném vyvolává dojem tonutí a bývá označována za mučení. Prezident se rozhodnutí zdůvodnil tím, že USA by se zbavily účinných prostředků, jež zemi chrání před teroristickými útoky.

„Zákon, který mi poslal Kongres, by odstranil jeden z nejcennějších nástrojů v boji proti terorismu,“ řekl dnes Bush ve svém tradičním, předem nahraném sobotním vystoupení v rozhlase. „Takže jsem jej vetoval,“ prohlásil. „Pro Kongres není vhodná doba na to, aby opouštěl praktiky, které prokázaly svou účinnost při udržování Ameriky v bezpečí,“ dodal.

Zákon, který zákonodárci schválili v únoru, vymezil pro CIA 19 jasně definovaných technik výslechu. Vedle waterboardingu zakázal například elektrické šoky, používání psů či předstíranou popravu.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová, již naznačila, že Kongres se bude snažit přehlasovat prezidentské veto už příští týden. „Nakonec naše schopnost vést svět nebude záležet jen na našich vojenských schopnostech, nýbrž také na naší morální autoritě,“ řekla.

Podle agentur však není příliš pravděpodobné, že by demokraté sehnali dost hlasů na přehlasování prezidentského veta. Kongres totiž může veto prezidenta převážit pouze dvoutřetinovou většinou v obou komorách, což by vyžadovalo skutečně velkou podporu zákonodárců legislativní úpravě. Zákon o zákazu kontroverzních technik při výslechu však byl v únoru schválen pouze poměrem 222 ku 199 hlasů ve sněmovně a 51 ku 45 hlasů v Senátu.

„Bushovo veto bude jedním z nejhanebnějších činů za dobu jeho prezidentského mandátu,“ řekl již před časem v této souvislosti demokratický senátor Edward Kennedy. „Pokud Kongres veto nepřehlasuje, vstoupí tento případ do dějin jako zjevné porušení vlády práva a vážné poškození dobrého jména Ameriky v očích celého světa,“ dodal.

Při waterboardingu je vyslýchaný připoután většinou k šikmé dřevěné desce hlavou dolů a přes hlavu má látku nebo igelit. Vyšetřovatelé mu lijí vodu na hlavu a vyvolávají v něm tak dojem, že se topí. Tuto techniku, která může v extrémních případech vyslýchaného i zabít a která se používala už za španělské inkvizice, označilo několik organizací na ochranu lidských práv za mučení.

Podle Bushe je zapotřebí, aby si CIA uchovala vyšetřovací metody, které nepotřebuje armáda, jež čelí „zákonným bojovníkům zajatým na bitevním poli“. Tajné služby ale podle prezidenta čelí zatvrzelým teroristům, kteří byli vycvičeni k tomu, aby odolali armádním výslechům. Proto jsou prý nutné „alternativní“ výslechové postupy, jejichž zákaz by znamenal ztrátu životně důležitých informací od vysoce postavených členů teroristické sítě Al-Káida a také možné americké oběti.

Na počátku února ředitel CIA Michael Hayden přiznal, že jeho organizace waterboarding po útocích na newyorské Světové obchodní středisko v září 2001 třikrát použila. V roce 2006 však tuto metodu výslechu údajně zakázal.

Americký prezident.
Americký prezident.