Maďaři v referendu odmítli poplatky ve zdravotnictví a školné, premiér bude výsledek respektovat

Budapešť - Úspěchem opozice skončilo dnešní referendum v Maďarsku, v němž se okolo 84 procent účastníků vyjádřilo pro zrušení poplatků u lékaře, v nemocnicích a školného, které loni zavedla vláda. Vyplývá to z výsledků po sečtení 94 procent odevzdaných hlasů. Premiér Ferenc Gyurcsány již slíbil, že bude výsledek respektovat a v pondělí navrhne zrušení poplatků.

Účast podle odhadů dosáhla asi 50 procent z 8,2 milionu oprávněných voličů. Aby bylo referendum platné, musí se ho v Maďarsku zúčastnit buď nejméně polovina oprávněných voličů, nebo se přes 25 procent registrovaných voličů shodně vyjádřit k předložené otázce. Minimálně druhá podmínka tak byla v dnešním případě splněna.

Pravicová opozice, která referendum iniciovala, výsledek hlasování označila za vítězství demokracie. Odpůrci vlády si od odmítnutí jejích opatření slibují pád socialisticko-liberálního kabinetu premiéra Ference Gyurcsánye.

Ten krátce po zavření hlasovacích místností v 19:00 slíbil, že vláda bude výsledek respektovat, a pokud referendum uspěje, hned v pondělí předloží parlamentu návrh na zrušení poplatků s účinností od 1. dubna.

Také maďarští politologové výsledek hodnotí jako velký úspěch iniciátorů referenda a naprostou prohru vlády. Nedomnívají se však, že povede k jejímu konci. Gyurcsány již dříve uvedl, že ani v případě nepříznivého výsledku nerezignuje. Podporu mu vyjádřila i jeho Maďarská socialistická strana.

V dnešním referendu se mohli Maďaři vyjádřit ke třem otázkám: zda souhlasí s tím, aby se neplatili poplatky u lékaře, za hospitalizaci a aby vysokoškolští studenti neplatili školné. První dvě opatření již vstoupila v platnost a lidé musí za návštěvu lékaře nebo nemocnice zaplatit 300 forintů (asi 28 korun). Placení školného na univerzitách mělo začít příští rok.

Z dosud zpracovaných výsledků vyplývá, že se 84,39 procenta účastníků vyslovilo pro zrušení poplatků za hospitalizaci, 82,75 procenta pro zrušení poplatků u lékaře a 82,56 procenta pro odvolání školného na univerzitách.

Hlasování doprovázely v některých případech značné emoce, které rozdělují maďarskou společnost v této otázce, a z hlasovacích místností byly hlášeny nejméně tři úmrtí a jeden incident, při němž podnapilý volič napadl člena komise. Muže zatkla policie. Překvapením podle analytiků je poměrně vysoká účast, která bývá v Maďarsku obecně nižší.