Premiér Topolánek podpořil v Izraeli mírový proces i boj proti terorismu

Jeruzalém - Český premiér Mirek Topolánek při dnešním jednání se svým izraelským protějškem Ehudem Olmertem podpořil izraelský boj proti terorismu, současně se však vyslovil i pro aktivnější zapojení Česka do mírového procesu na Blízkém východě. Olmertovi také vyjádřil soustrast s osmi oběťmi střelby v jeruzalémské náboženské škole z minulého čtvrtka.

„Je třeba bojovat proti terorismu, ale také zajistit lidem mír, který si přejí,“ řekl Topolánek. Zdůraznil připravenost České republiky jako země s dobrými vztahy s Izraelem i s jeho arabskými sousedy a zakrátko předsednické země Evropské unie napomoci mírovému uspořádání na Blízkém východě.

Podle sdělení tiskového odboru české vlády Topolánek uvedl, že by uvítal podstatně bližší spolupráci Evropské unie na blízkovýchodním mírovém procesu. Unie zatím není podle českého premiéra příliš aktivní. „To musíme napravit,“ zdůraznil Topolánek.

Nepřítelem podle českého ministerského předsedy nejsou Palestinci, ale teroristé terorizující Izraelce i Palestince. Ani v čele EU nehodlá měnit postoj k palestinskému radikálnímu hnutí Hamas. „Nepovažujeme ho za organizaci, se kterou budeme vyjednávat,“ řekl.

„Izrael se ráno neprobouzí s myšlenkou, že bude střílet… Bojujeme, protože bojují s námi. Až pomine teror, Izrael nebude mít důvod bojovat,“ zdůraznil Olmert. Dokud však nepomine nebezpečí ohrožující izraelské občany, je odhodlán pokračovat v boji s palestinským terorismem. Zdůraznil rovněž, že neuzavřel žádnou dohodu, ani nejedná s hnutím Hamas, které ovládlo pásmo Gazy, odkud je ostřelován jih Izraele. Nejprve je třeba zastavit teror, ostřelování a pašování zbraní, dodal.

„Izrael fakticky reaguje na útoky. To, že tyto reakce vyvolávají ve světě mnohdy větší ohlas než útoky teroristů, to je spíše dotaz na světové společenství, protože já samozřejmě s obrannou rolí Izraele souhlasím,“ řekl Topolánek.

Soudí, že síly jako Hamas, Hizballáh či Islámský džihád nebudou mírovému procesu přát nikdy, ale většina obyčejných lidí si přeje mír, bezpečí a prosperitu. Odpovědností ČR a EU je proto mírovému procesu napomáhat jako akcelerátor změn k lepšímu.

Druhým stěžejním tématem bilaterálních jednání byla vědeckotechnická spolupráce ČR s Izraelem. Oba premiéři v závěru jednání společně podepsali dohodu o spolupráci v oblasti řízení česko-izraelského fondu v oblasti výzkumu a vývoje v oblasti biotechnologií, farmaceutického průmyslu a protiteroristických zbraní.

„Prostě jsme to časově nestihli,“ poznamenal Topolánek k připomínce, že evropští činitelé obvykle jezdí nejen do Izraele, ale i do Palestiny. Navštívil však nyní Jordánsko, sehrávající roli stabilizačního prvku v regionu. „Nepochybně navštívím další země regionu, včetně palestinské samosprávy a palestinských představitelů,“ přislíbil.

Přál si také vzít na palubu svého letounu palestinského studenta, který studuje v ČR, ale ten uvízl v pásmu Gazy, odkud pohybu obyvatelstva brání izraelská blokáda. Záměr, aby student odletěl s premiérem do ČR, se tak nepodařil.

Závěrečnými body Topolánkova dnešního programu byla návštěva památníku obětí holokaustu Jad Vašem a farmaceutického podniku Teva, který se chystá investovat 100 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) do zdvojnásobení výroby ve své české pobočce, bývalé české firmy Galena v Opavě. Dosud největší izraelská investice v České republice vytvoří podle premiéra přibližně 400 nových pracovních míst. Vyrábět by se měla hlavně generika, tedy kopie léků, které vyvinul jiný koncern a kterým vypršela patentová ochrana.